Image

Celní správa ČR odhalila na konci února při kontrole cestujících na lince z Dubaje případ pašování produktů obsahujících výtažky z tygřích kostí. Inspektoři České inspekce životního prostředí byli k případu přivoláni a na Letišti Václava Havla v Praze tyto produkty zajistili.
V zavazadle cestujícího vietnamské národnosti, podaném k odbavení v Hanoji, byly nalezeny přípravky tradiční asijské medicíny s výtažkem z tygřích kostí – konkrétně jedno balení přípravku Tiger Herb a tři kusy přípravku Body Pain Relief Balm. Tyto produkty obsahují látky z tygra (Panthera tigris), který je chráněn mezinárodní úmluvou CITES a spadá do nejpřísnější kategorie ochrany. Podle vyjádření cestujícího pocházejí zabavené přípravky z tygří farmy v Thajsku, kde jsou tygři stále chováni a následně zpracováváni na různé produkty, přestože obchod s nimi je přísně regulován. Tento případ, který bude projednán jako přestupek, poukazuje na pokračující problém nelegálního obchodu s ohroženými druhy, přestože ve volné přírodě zbývá podle odhadů Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) již jen něco přes 5 tisíc tygrů.
„Výrobky z tygřích farem ohrožují tygry na přežití zejména tím, že víra v mimořádné léčivé účinky přípravků z tygrů zvyšuje poptávku po nich, a černý trh je pak zásobován také zvířaty ulovenými v přírodě,“ vysvětluje ředitelka odboru ochrany přírody, lesa a CITES Veronika Oušková. Tygři jsou považováni za symboly statečnosti, neohroženosti a síly. Zejména v asijských kulturách lidé věří, že části tygřích těl pomáhají například s problémy s potencí (penis), nespavostí (drápy), revmatismem (kosti), astmatem (zuby), tělesnou slabostí (krev, zuby), malárií (maso), očima (žluč, oční bulvy) nebo trávicí soustavou (tuk, žaludek). „Části tygrů se užívají podle tradičních představ v sušené, vařené nebo mleté podobě. Žádné pozitivní účinky přípravků z tygrů se však nepodařilo prokázat,“ dodává Veronika Oušková.
Dovoz produktů obsahujících části chráněných druhů bez potřebných povolení představuje porušení zákona o obchodování s ohroženými druhy. Cestujícímu hrozí pokuta až do výše 1,5 milionu korun a vzhledem k nejvyššímu stupni mezinárodní ochrany tygrů může být nelegální obchod s nimi a jejich produkty posuzován i jako trestný čin.
Česká inspekce životního prostředí dlouhodobě spolupracuje s Celní správou ČR na potírání nelegálního obchodu s ohroženými druhy. Každý odhalený případ představuje významný krok v ochraně světové biodiverzity a boji proti nelegálnímu obchodu. „Celní úřad Praha Ruzyně od začátku roku projednával téměř 30 případů porušení Úmluvy CITES. Exempláře nebo výrobky z těchto chráněných živočichů a rostlin jsou odhalovány jak u cestujících v cestovním styku, tak v poštovních zásilkách nebo v obchodním zboží,” shrnuje Igor Lenský, tiskový mluvčí Celního úřadu Praha Ruzyně.