Image

Navzdory opakovaným varováním a zákazům se v České republice stále prodávají a používají lepící pastí, které představují vážnou hrozbu pro obratlovce. Tyto pasti, původně navržené k odchytu hmyzu, se stávají smrtelnými nástrahami zejména pro ptáky. Když se na lepící past přichytí obratlovec, dochází k jeho týrání a tedy i k porušování zákona na ochranu zvířat proti týrání, za což může být uložena pokuta.
V čem spočívá nebezpečí lepících pastí?
Lepící pasti jsou ploché desky nebo pásky pokryté silným lepidlem, které přitahují a zachycují nežádoucí hmyz. Kvůli jejich neselektivnímu charakteru však představují významné riziko pro ptáky a jiné obratlovce, kteří se na tyto pasti náhodně přichytí. Pokusy o únik často vedou k vážným zraněním, delší doba přilepení může vést k trýznivé smrti vyžíznivěním.
Zákon na ochranu zvířat proti týrání (č. 246/1992 Sb.) zakazuje užívání, prodej i dovoz lepících pastí pro obratlovce v České republice již 20 let. Od roku 2021, kdy se tento zákon ještě zpřísnil, hrozí za jeho porušení pokuta až 3 miliony korun pro právnickou osobu a fyzickou osobu podnikající, a až 1 milion korun pro fyzickou osobu nepodnikající. “Lepící pasti pro hmyz musí být vyrobené a použité tak, aby neumožňovaly přilepení obratlovců, zejména malých hlodavců a ptáků. Výrobu, nabízení, prodej nebo použití takových pastí, které jsou sice dle výrobce nebo prodejce určeny pouze pro hmyz, ale ve skutečnosti umožňují přilepení také obratlovců, je nutné považovat za obcházení zákazu lepících pastí, který je obsažen v zákoně na ochranu zvířat,” uvádí ve svém stanovisku z roku 2022 Ústřední komise pro ochranu zvířat.
Na koho je možné se obrátit?
S podněty týkajícími se prodeje nebo nesprávného použití lepících pastí je možné se obrátit na místně příslušnou krajskou veterinární správu (Kontaktní formulář – Státní veterinární správa (svscr.cz)), která je odpovědná za kontrolu dle zákona proti týrání zvířat. Při zjištění porušení zákona předají pracovníci veterinární správy případ příslušné obci s rozšířenou působností nebo krajskému úřadu, který následně zahájí správní řízení a může ukládat pokuty.
Pokud by se obětí lepící pasti stal zvláště chráněný druh živočicha, může být případ postoupen i České inspekci životního prostředí. Lepící pasti bývají často umístěny na stromech nebo na jiných místech, kde hrozí kontakt s ptáky, zejména v době jejich hnízdění, ale také s jinými druhy živočichů, např. s veverkami. “Za ohrožení chráněného druhu živočicha může ČIŽP dle zákona o ochraně přírody a krajiny uložit pokutu. Zásadní je ale zejména prevence a proto prosíme potenciální uživatele těchto výrobků, aby zvolili šetrnější alternativy pro ochranu své produkce. Mnohé druhy ptáků loví škodlivý hmyz, čímž výrazně snižují jeho populaci a pomáhají tak chránit zemědělské plodiny,” vysvětluje Veronika Oušková, ředitelka odboru ochrany přírody, lesa a CITES.
Šetrnější alternativy
Při kontrole hmyzích škůdců lze lepící pasti nahradit řadou jiných metod, jako jsou feromonové pasti, insekticidní sítě a bariéry, elektronické odpuzovače, přírodní repelenty nebo ekologické insekticidy. Tyto metody představují šetrnější alternativy k lepícím pastem a snižují riziko neúmyslného ohrožení volně žijících obratlovců. Lepící pasti pak lze případně opatřit vhodnou bariérou, jako je např. pletivo.