Studie "Půda a voda v měnícím se prostředí "(červen 2014), která byla provedena jménem Generálního ředitelství životního prostředí Evropské komise, shromažďuje informace o dynamice mezi půdou a vodou, zejména se zaměřením na zadržování vody v půdě .
Kapacita půdy pro zadržování vody může být definována jako schopnost půdy zachytit, ukládat a/nebo uvolňovat vodu. Tady je potřeba si říci, že současné změny ve využívání půdy a zvyšující se rozdíly ve srážkách a teplotě mají vliv na tuto životně důležitou schopnost půdy a související komponenty koloběhu vody jako je odtékání, vsakování a infiltrace.
Půda a voda jsou dva klíčové zdroje, které přímo nebo nepřímo ovlivňují naše každodenní aktivity a jsou úzce propojeny prostřednictvím schopnosti půdy zadržovat vodu. Pro lepší pochopení mechanismů a faktorů, které mají vliv na zadržování vody v půdě je důležité zajistit a zlepšit dlouhodobou dodávku ekosystémových služeb, které jsou závislé na půdě a vodě. Důsledky změny retenčních kapacit půdy spolu s dopady měnících se vzorců počasí jsou již v současné době patrné na evropské úrovni, přičemž některé regiony jsou obzvláště postiženy. Zejména katastrofické povodně, ke kterým v poslední době došlo v letech 2002 a 2013 ve střední a východní Evropě a v roce 2007 a 2014 v západní Evropě, zvýšily naléhavost lépe zvážit dopady našeho ekonomického rozvoje na schopnost půdy zadržovat vodu a odolnost přírodních ekosystémů.
Nárůst požadavků na potraviny a biomasu například pravděpodobně zvýší tlak na vodní zdroje v důsledku většího zavlažování, které je spojené s častějšími obdobími sucha a může vést k ostřejšímu soupeření o vodní zdroje v některých regionech. Tyto extrémní situace musí být identifikovány a analyzovány za účelem získání cenných zkušeností, které mohou být použity ke zlepšení schopnosti EU-27 adaptovat se na měnící se environmentální faktory.
Retence vody v půdě je klíčovou vlastností půdy a významnou součástí vodního cyklu, který výrazně ovlivňuje fungování půdy a její schopnost poskytovat širokou škálu zboží a služeb ekosystémů, které jsou životně důležité jak pro lidské činnosti (např. zemědělství), tak i pro přírodu (např. poskytování stanovišť pro různé druhy). To je definováno ve velké míře podle typu půdy, v závislosti na jejím povrchu, obsahu organických hmot, struktuře nebo hloubce, například. Kromě toho i způsob užívání půdy a postupy řízení mají významný vliv na tuto schopnost.
Ze stručných analýz současných největších hrozeb pro evropské půdy je vidět, že tyto hrozby budou obvykle mít úzkou vazbu na zadržování vody. Například u erozí je mnohem pravděpodobnější, že se vyskytují u suchých půd. A vyšší zhutnění, nebo utěsnění zabraňuje vsakování vody do půdy, a proto se snižuje její retenční schopnost.
Výsledky studie mají zvýšit naše znalosti o vztazích a zpětných vazbách mezi zadržováním vody a dalšími parametry na úrovni EU - , kterých bylo dosaženo uplatněním přístupu modelování, který umožňuje kvantifikaci konkrétního přínosu půdy zadržovat vodu, na základě minulých trendů a projekce budoucích podmínek. ¨