Kontrolní orgány z 30 evropských zemí spojily své síly v boji proti nelegální přepravě odpadů. Přes 22 000 kontrol bylo provedeno v průběhu roku 2012 a 2013 orgány ochrany životního prostředí v celé Evropě v rámci projektu sítě IMPEL “Prosazovací akce”. Porušení zjištěna při kontrolách byla pestrá od porušení správních předpisů až po nelegální přepravy elektronického a komunálního odpadu.
Projekt “Prosazovací akce III” byl realizován v období od března 2012 do listopadu 2013 na podporu a zlepšení kontroly přeshraničních přeprav odpadů.
Přeshraniční přepravy odpadů jsou regulovány řadou mezinárodních dohod, aby se zabránilo přepravám škodlivého odpadu do zemí, které nemají technologie na jeho zpracování šetrné k životnímu prostředí . Evropské nařízení o přepravě odpadů ukládá členským státům EU provádět inspekce a společně pracovat na prevenci a odhalování nelegální přepravy.
Evropští regulátoři v oblasti životního prostředí jsou rok od roku stále lepší v odhalování nelegálních přeprav odpadů. Během projektu “Prosazovací akce II” inspektoři zjistili, že u 21% přeprav odpadů bylo porušeno evropské nařízení o přepravě odpadů. V rámci projektu “Prosazovací akce III” zjistili inspektoři, že 35% přeprav bylo v rozporu s nařízením o přepravě odpadů.
Nejběžněji detekované toky odpadů u nichž bylo nejčastěji zjištěno porušení při transportu byly "směsný komunální odpad" a "suché recyklovatelné odpady". U kontrol zařízení představoval elektronický odpad 36% z celkového počtu porušení. Většina nedovolené přepravy byla detekována uvnitř EU. Nicméně Čína a Hong Kong jsou nejčastějšími destinacemi nelegální přepravy odpadů z nečlenských zemí OECD. Úroveň spolupráce s dalšími orgány (např. policie a celníci) zůstává nadále vysoká. To může být jedním z klíčových faktorů, který zvýšil počet zjištěných porušení.
Výsledky projektu ukazují, že byl dosažen významný pokrok ze strany regulačních orgánů v oblasti životního prostředí. Tento projekt má jasně pozitivní dopad na každodenní inspekční a prosazovací činnosti zúčastněných zemí. Toho bylo dosaženo díky vysoké úrovni aktivní účasti z většiny zemí v Evropě, koordinací prosazovacích opatření, úspěšných výměnných programů a šířením osvědčených postupů.
Místopředseda IMPEL Chris Dijkens, řekl: "Jsem velmi spokojen s průběhem IMPEL projektu “Prosazovací akce III”, v rámci kterého můžeme vidět konkrétní výsledky. Těším se, že budeme nadále pokračovat v této práci a doufám, že to bude inspirovat kompetentní orgány ze zemí, které se dosud do projektu nezapojily k zapojení do naší práce v boji proti nelegální přepravě odpadů. "
Skutečnost, že ne všechny členské státy EU se účastní projektu a výměny informací a vysoká míra porušení, která byla zjištěna, ukazuje, že je stále zapotřebí značného úsilí směřovaného k lepšímu prosazování a uzavření "únikových cest" (např. port-hopping), ze Společenství. Fyzické kontroly by mohly být rozšířeny na více hranic a přístavů a regionální spolupráce by mohla být ještě dále posílena. IMPEL bude pokračovat v této práci v rámci navazujícího projektu, který pomůže evropským zemím v boji proti nelegální přepravě odpadů.