Do roku 2017 všechny spotřebiče na konci životnosti - chladničky, televizory, mobilní telefony, počítače, monitory , e- hračky a další výrobky s baterií nebo elektrickým kabelem na celém světě by mohli vyplnit řádu 40 tunových nákladních automobilů na dálnicí, která by obkroužila tři čtvrtiny rovníku. Je to překvapující předpověď na základě dat shromážděných v rámci " Řešení problému elektronického odpadu“(StEP) – iniciativy partnerství organizací OSN, průmyslu, vlád, nevládních a vědeckých organizací - představuje to globální skok o 33% v pěti letech. .
Zatímco většina z těchto používaných elektronických výrobků, je určena k odstranění, postupně se zvyšuje úsilí o přesměrování některých z nich k recyklaci a opětovnému použití. Rostoucí globální problém elektronických a elektrických odpadů je graficky zobrazen na první mapě svého druhu StEP – světová mapa elektro odpadů, která je k dispozici on-line na www.step-initiative.org/index.php/WorldMap.html. Mapa byla vypracována jako doplněk ke zprávě, která charakterizuje domácí a přeshraničí toky použité elektroniky z domácností. V interaktivní mapě zdrojů jsou shromážděny srovnatelné roční údaje ze 184 zemí. Mapa ukazuje například, že téměř 48,9 milionu tun použitých elektrických a elektronických zařízení bylo vyprodukováno v loňském roce -v průměru 7 kg na každého obyvatele světa, kde žije v současnosti 7 miliard lidí. A záplava elektronického odpadu roste. Na základě současných trendů, experti předpovídají, že do roku 2017 bude celkový roční objem o 33 procent vyšší, 65.400.000 tun, což je hmotnostní ekvivalent téměř 200 Empire State Buildings nebo 11 velkých pyramid v Gíze. Ačkoli je zde dostatek informací o negativních dopadech na životní prostředí a lidské zdraví způsobené primitivními metodami recyklace elektronických a elektrických odpadů, nedostatek komplexních údajů byl problémem pro pochopení plného rozsahu tohoto problému, Z databáze vyplývá, že v roce 2012 Čína a Spojené státy trumfly světové součty objemu trhu elektrozařízení a elektroodpadu. Čína dala nejvyšší množství EEZ na trh v 2012 - 11.100.000 t, byla následovaná Spojenými státy s 10 miliony tun. Tyto pozice se obrátily, když se hodnotil celkový objem elektronického a elektrického odpadu vyprodukovaného za rok, tam bylo více výrobků uváděných na trh v minulosti ve Spojených státech, u kterých je nyní pravděpodobné, že již budou v „důchodu“. Nicméně, obě dvě největší ekonomiky byly daleko od sebe, co se týká množství elektronického odpadu na osobu za rok. Zde USA měly nejvyšší objem mezi velkými zeměmi ( a celkově sedmý ), každý Američan je zodpovědný za průměrně 29,8 kg hi-tech odpadu. Ačkoli množství různých datových zdrojů existuje, koherentní sady informací o použité elektronice, která opouští domácnosti a jejich pohyb dosud chybí.
Je důležité také zlepšit mechanismy pro sběr dat, k dispozici je nedostatek konzistentních definic pro kategorizaci a označování použité elektroniky, jakož i jejích součásti, minimální regulační dohled a omezené dohody o definicích konečného použití (tj. opětovné vs. recyklace a zásilky pro opravu vs. recyklace).
Výzkumníci říkají, že rozebrané výrobky mohly být dodávány samostatně, ale nebyly sledovány. Výzkum ukazuje, že většina použitých větších elektronických přístrojů, zejména televizorů a monitorů, byla po zemi nebo po moři exportována do destinací jako Mexiko , Venezuela, Paraguay a Čína, zatímco použité počítače, zejména notebooky, byly exportovány pravděpodobné do zemí, jako je Hongkong, Spojené arabské emiráty a Libanon. Mezi hlavními cílovými zeměmi pro mobilní telefony byly Hongkong a země Latinské Ameriky a Karibské oblasti, jako je Paraguay, Guatemala, Panama, Peru a Kolumbie. Výhodou přístupu k obchodním datům, je to, že můžeme sledovat destinace prodaných výrobků. Zpětné vývozy a konečné cíle, však nejsou vždy uvedeny v obchodních datech. Zpráva zdůrazňuje velké množství probíhajících výzev v oblasti související se shromažďováním informací po celém světě, jako je například nedostatek konzistentních definic pro kategorizaci a označování použité elektroniky a jejich součásti, minimální regulační dohled a omezené dohody o definicích pro konečné použití (tj. opakovaně vs recyklace ) .
Mezi několik doporučení patří :
• Vytvoření obchodních kódů použitých elektronických výrobků, což umožní lepší sledování a rozlišování zásilek například jen pro opravu .
• Otevřenější přístup k obchodním údajům umožní přesnější analýzy vývozních toků
• Větší množství hlášení o destinacích zpětného vývozu upřesní konečné cíle
Zdroj: Step initative