Účastníci odborného semináře na téma "Nelegální toky odpadů a zařízení pro ukládání odpadů", který se konal ve Frankfurtu nad Mohanem 28 - 29 dubna 2014, varovali, že rostoucí zapojení organizované trestné činnosti v mezinárodním obchodu s odpady v kombinaci s neúčinnými kontrolami a snižováním veřejných výdajů na kontroly zhorší rizika pro životní prostředí a společnost.
Seminář se konal v rámci projektu IMPEL TFS „Zařízení pro ukládání odpadů II“, který se zaměřuje na zdroje a směry nelegálních toků odpadů a snaží se najít lepší způsoby identifikace, kontroly a řízení souladu s legislativou u těchto zařízení pro ukládání odpadů. Akce ve Frankfurtu byla organizována Regierungspräsidium Darmstadt za účasti inspektorů životního prostředí z 13 evropských zemí, jakož i policejních a celních úředníků, státních zástupců, obchodních zástupců a úředníků Evropské komise a Interpolu.
Inspektoři mimo jiné z Německa, Švédska a Belgie popsaly případy nelegálních vrakovišť založených na základě organizovaných krádeží kovů, skládek odpadů v opuštěných dolech nebo na zemědělské půdě a vzkvétající vývoz nebezpečných elektrických a elektronických odpadů a autovraků do rozvojových zemí, zejména v Africe. Několik účastníků zdůraznilo, že je třeba zvýšit povědomí veřejnosti o těchto problémech a prezentovaných projektech, jako je "CWIT" (o boji proti nelegálnímu obchodu s elektronickými a elektrickými odpady), které se zaměřují na zkoumání a konečně snižování nelegálních toků odpadů.
Mluvčí Komise vysvětlila novou změnu nařízení EU o přepravě odpadů, které by mělo zlepšit plánování inspekcí a dát nové pravomoci inspektorům. Odborníci většinou vítají jasnější pravidla, přísnější prosazování a užší spolupráci mezi zeměmi a různými správními orgány. Také varovali, že další snížení počtu inspektorů, jako důsledek celoevropské ekonomické krize, by vážně ohrozilo boj proti nelegální přepravě odpadů.