V červenci 2014 EFFACE (Evropská unie pro boj proti trestné činnosti v oblasti životního prostředí) zveřejnila svou první zprávu: "Pochopení škod vyplývajících z trestné činnosti v oblasti životního prostředí: přezkum týkající se dostupnosti údajů". Zpráva hodnotí dostupnost údajů o dopadech různých druhů trestné činnosti v oblasti životního prostředí. To vytváří předpoklady pro budoucí ekonomické analýzy, které jsou plánovány na zbytek roku 2014 a na rok 2015.
V rámci této zprávy byla hodnocena dostupnost údajů pro různé typy trestné činnosti v oblasti životního prostředí na základě stanovených kritérií. Zdroje dat pro různé typy trestné činnosti na životním prostředí byly hodnoceny ve vztahu k informacím o sociálních, ekonomických a politických dopadech trestné činnosti v oblasti životního prostředí. Vědci vzali v úvahu dostupnosti údajů týkajících se různých relevantních otázek pro kvantifikaci dopadu trestné činnosti na životní prostředí. Například, počet osob, které se jí účastní, zda byla trestná činnost organizovaná, zda to vedlo ke stíhání, zda byly dopady kvantitativní nebo kvalitativní. Hodnocení každého zdroje dat je v tabulkách, které jsou dostupné v příloze této zprávy.
V následujících oblastech životního prostředí byly trestné činnosti hodnoceny:
- půda
- odpady: skládky a ukládání odpadů
- nedovolená přeprava odpadů z Evropy
- ekologické havárie
- rybolov
- CITES
- chráněná území
- nelegální obchod s chemickými látkami
- požáry
- mořské prostředí
Jedním ze závěrů této zprávy je, že shromažďování přesných a podstatných údajů je problematické u několika druhů trestných činů v oblasti životního prostředí. Pro mnoho oblastí trestné činnosti v oblasti životního prostředí jsou nejlepším zdrojem dat data sbírána v rámci evropských úmluv. Například pro oblast trestných činů v oblasti obchodování s volně žijícími živočichy a rostlinami je to úmluva CITES a související databáze, které jsou zdrojem nejpodrobnějších a nejúplnějších informací. Nicméně i u trestných činů v oblasti životního prostředí, na něž se úmluvy vztahují, se podávání zpráv a zvyky zúčastněných stran značně liší, což ovlivňuje kvalitu dat a jejich množství. Pro tematické oblasti, které nemají určitou úmluvu, jako jsou trestné činy, které mají dopad na chráněné oblasti, jsou údaje vzácné a existují pouze případ od případu. Údaje o trestné činnosti v oblasti životního prostředí na úrovni EU jsou omezené, a to zejména ve srovnání s množstvím údajů o kvalitě životního prostředí.