Nová právní úprava, která zjednoduší pravidla pro posuzování potenciálních dopadů projektů na životní prostředí, vstoupila v platnost. Nová novelizace směrnice o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) nabídne lepší ochranu životního prostředí a zároveň sníží administrativní zátěž vyplývající z právních předpisů EU v souladu se snahou Evropské komise o lepší regulaci. Tento nový přístup se zaměřuje na rizika a problémy, které se objevily od doby, kdy původní pravidla vstoupila v platnost asi před 25 lety To znamená větší zaměření na oblasti jako je účinné využívání zdrojů, změny klimatu a předcházení katastrofám, které jsou nyní lépe reflektovány v procesu hodnocení.
Hlavní změny jsou následující:
• Členské státy mají nyní mandát zjednodušit své postupy posuzování vlivu na životního prostředí .
• Časová rozmezí jsou uvedena pro různé stupně hodnocení vlivu na životní prostředí: screeningová rozhodnutí by měla být přijata ve lhůtě 90 dní (rozšíření je možné ve výjimečných případech) a veřejné konzultace by měly trvat minimálně 30 dní. Členské státy také musí zajistit, aby konečné rozhodnutí bylo vydáno v přiměřené době.
• Postup screeningu pro určení, zda je či není nutné hodnocení EIA, byl zjednodušen. Rozhodnutí musí být řádně odůvodněno na základě aktualizovaných screeningových kritérií.
• Zprávy EIA musí být jasné a srozumitelné veřejnosti, zejména pokud jde o hodnocení současného stavu životního prostředí a posouzení alternativ k projektu, které byly navrženy.
• Zlepší se kvalita a obsah zpráv. Příslušné orgány budou rovněž muset prokázat svou objektivitu, aby se předešlo střetu zájmů.
• Důvody pro rozhodnutí o souhlasu musí být jasné a transparentní pro veřejnost. Členské státy mohou také stanovit časové lhůty pro platnost jakýchkoli odůvodněných závěrů a stanovisek vydaných v rámci procesu EIA .
Pokud by projekty měly za následek významné nepříznivé účinky na životní prostředí, budou investoři povinni přijmout opatření k zamezení nebo omezení takových účinků. Tyto projekty budou muset být monitorovány pomocí postupů stanovených členskými státy. Stávající opatření pro monitorování může být použito, aby se zabránilo duplicitnímu monitorování a zbytečným nákladům .
Další kroky
Členské státy musí aplikovat tato pravidla nejpozději do 16. května 2017. Zároveň je třeba informovat Komisi o vnitrostátním právním předpisu přijatému k dosažení souladu s touto směrnicí .
Zdroj: IMPEL