Na konferenci OSN COP25 o změně klimatu, která se konala těsně před Vánoci v Madridu, byl IMPEL velmi dobře zastoupen členem našeho výboru Horstem Buetherem, který je také odborným členem pracovní skupiny pro znečišťování ovzduší LIFE-ENPE. Spolu s Antoniem Vercherem, členem představenstva ENPE, přednesli během zasedání prezentace zaměřené na znečištění měst, včetně znečištění ovzduší. To byl vynikající příklad toho, že IMPEL a ENPE spolupracovaly na tak vysoce propracované mezinárodní akci.
Snížení znečištění ovzduší v Evropě by zabránilo předčasné smrti, zlepšilo produktivitu a omezilo klimatické změny. Silniční doprava, elektrárny, průmysl, zemědělství a domácnosti jsou hlavními zdroji znečišťujících látek v ovzduší. Tyto zdroje jsou úzce spojeny s evropským stěžejním systémem výroby a spotřeby a jsou také klíčovými hybateli emisí skleníkových plynů a ztráty biologické rozmanitosti.
V posledních 50 letech znečištění ovzduší ve městech prudce klesalo. V šedesátých letech 20 století znečištění ovzduší oxidem siřičitým (SO2) bylo nad 200 µg / m ³ (denní průměr) a až 4 g sedimentace prachu na m ² a den. To mělo za následek vysokou úmrtnost s výrazným nárůstem během smogových epizod. Kvůli politickým rozhodnutím a zavedení filtrační technologie jsou nyní koncentrace SO2 a jemných částic (PM10) pod mezními hodnotami v širokých částech Evropy. Naproti tomu koncentrace ultra jemných částic (PM2,5) je stále nad doporučením WHO (10 µg / m3) v městských oblastech a způsobují zdravotní problémy.
Koncentrace oxidu dusičitého (NO2) v posledních desetiletích jen mírně klesaly. V mnoha centrech měst jsou koncentrace stále nad evropskou mezní hodnotou 40 µg / m3. Průmysl v okolí je jen druhým největším znečišťovatelem v centrech měst. Hlavním zdrojem NO2 v oblastech s porušením mezní hodnoty je městský provoz a zde zejména dieselové motory.
Zdroj: IMPEL