Zpráva z IMPEL konference 2013 o implementaci a prosazování právních předpisů týkajících se životního prostředí "Pracovat společně s cílem zlepšovat a inovovat“ je nyní k dispozici.
Více než 200 účastníků z 34 zemí z Evropy, Austrálie, Evropské komise, průmyslu, ekologických nevládních organizací, orgánů činných v partnerských sítích a IMPELu se setkalo na konferenci o implementaci a prosazování právních předpisů týkajících se životního prostředí na Maltě ve dnech 1- 4.října 2013, kterou organizovala společně síť IMPEL, Evropská komise a Maltský úřad pro životní prostředí a plánování. Na konferenci byla diskutována široká škála problémů, které se týkaly implementace a prosazování právních předpisů v oblasti životního prostředí.
Cíl konference
Cílem konference bylo dát dohromady odborníky z praxe v oblasti životního prostředí, regulace, inspekce a prosazování, tvůrce politik, státní zástupce, soudce, veřejné ochránce práv a zástupce průmyslu a občanské společnosti, aby diskutovali o praktických překážkách a řešeních pro lepší implementaci a prosazování. Je zřejmé, že zlepšení komunikace a koordinace mezi těmito různými aktéry je velmi důležité pro překonání těchto překážek.
Rozpoznání nedostatků při implementaci
Stávající nedostatky v implementaci v rámci Evropy podkopávají vytvoření rovných podmínek. Obtížné situace v evropských národních ekonomikách vedla k omezení zdrojů a přetížení pracovníků ve státní správě v oblasti životního prostředí, a proto je kvalita povolování a inspekcí ohrožena. To může případně vést k nedostatečné implementaci právních předpisů Společenství v oblasti životního prostředí a představuje to riziko pro lidské zdraví a životní prostředí. Proto je třeba více udělat pro posílení implementace a zajistit potřebné zdroje k dosažení lepšího životního prostředí v Evropě, aby se zabránilo zvyšování sociálních a ekonomických nákladů v důsledku neimplementování. Je třeba systematicky posuzovat skutečné problémy spojené s implementací a odborníci z praxe by měli být zapojeni do určování a provádění praktických přístupů a řešení problémů se kterými se setkávají.
Jednodušší a snáze prosaditelná politika a legislativa
Odborníci z praxe mohou hrát klíčovou roli také při vytváření právních předpisů, aby bylo zajištěno, že budou prakticky použitelné a vymahatelné. Systematičtější přístupy a nástroje by měly být použity k zapojení odborníků z praxe a lepšímu využití jejich praktických znalosti. Další úsilí je třeba věnovat na zefektivnění a zjednodušení regulačních požadavků a na snížení byrokracie. Je zde prostor pro větší transparentnost veřejné správy v oblasti životního prostředí s cílem zlepšit účast zainteresovaných stran, občanské společnosti a občanů. Je třeba zjednodušit, zefektivnit a zlepšit přístupnost informací potřebných pro podporu lepšího dodržování právních předpisů v oblasti životního prostředí.
Větší podpora pro organizace, které implementují legislativu
Zlepšení koordinace mezi různými aktéry je jasnou prioritou. Měli bychom hledat příležitosti pro užší a účinnější spolupráci mezi sítěmi v celé Evropě, mezi jednotlivými zeměmi, ale také mezi příslušnými orgány v rámci jednotlivých zemí. Vzájemné hodnocení se ukázalo být velmi efektivním mechanismem pro identifikaci a řešení problémů při implementaci. Budeme podporovat větší a širší využití vzájemného hodnocení přístupů na vnitrostátní, evropské i mezinárodní úrovni. Je zřejmé, že je nutné zajistit více školení a odborného vzdělávání pro odborníky z praxe. Musíme určit prioritní oblasti pro vzdělávání regulátorů, inspektorů, státních zástupců, soudců a veřejných ochránců práv, včetně společných vzdělávacích programů, tam kde je to vhodné. Je zde také pokračující potřeba rozvíjet metodiky a nástroje, které pomohou organizacím určit priority a zaměřit své úsilí na poskytování nejlepších výsledků se svými omezenými zdroji. Doporučujeme vývoj fóra pro podporu inovativního myšlení a přístupů, které by se zabývalo tím, jak by mohl být celý cyklus implementace účinnější a efektivnější, přinášet větší přínos pro životní prostředí, zvýšit konkurenceschopnost a podpořit zelenou ekonomiku v Evropě.
Nový strategický směr
Jednou z následných akcí, prováděných v současné době sítí IMPEL je vývoj nového strategického směru pro budoucnost sítě. V novém strategickém dokumentu IMPEL popisuje své zaměření, priority a novou strukturu sítě pro příštích několik let a jak bude upravována, aby vyhovovala budoucím výzvám. To zahrnuje například vytvoření pěti nových expertních týmů, které nahradí stávající dva clustery.
Celou zprávu můžete nalézt zde: