Podle nového průzkumu si většina evropských občanů myslí, že jejich vlastní země vytváří příliš mnoho odpadu. Průzkum na "Postoje Evropanů vůči nakládání s odpady a účinné využívání zdrojů" zaznamenal, že 96% respondentů tvrdí, že je pro ně důležité, aby Evropa účinněji využívala své zdroje: 68% říká, že je to pro ně velmi důležité a jen pro 3% respondentů to důležité není. V celé EU třídí devět z deseti respondentů - papír/karton/nápojový karton (90%), plasty (90%) a sklo (88%), alespoň příležitostně, zatímco tři čtvrtiny respondentů třídí nebezpečný odpad z domácností (79%), kovové nádoby (78%), elektronický odpad (76%) a kuchyňský odpad (74%). Existují však velké rozdíly mezi jednotlivými členskými státy v rámci třídění v rozmezí od 99% (papír v Rakousku) až 28% (nebezpečné odpady v Rumunsku).
Když se v rámci průzkumu dotázali jakým způsobem by měli povzbudit občany k větší recyklaci, 71% respondentů uvedlo, že ujištění, že jejich odpad bude účinně recyklován by je přesvědčilo, aby třídili více odpadu. Většina respondentů dává přednost větší a lepší recyklaci a umístění kompostovacích zařízení v blízkosti jejich domů (59%), finančním pobídkám (59%), a pohodlnějšímu oddělenému sběru odpadu v jejich domech (51%).
Osm z deseti lidí (83%) uvádí, že se chtějí vyhnout plýtvání potravinami a dalšími druhy odpadů nákupem přesně toho, co potřebují a tři ze čtyř dotázaných (77%) by se snažilo rozbité zařízení opravit ještě před nákupem nového. Dva ze tří respondentů (67%) by darovalo či prodalo zboží pro opětovné použití, přičemž zhruba šest z deseti lidí se brání nákupu baleného zboží (62%), používají dobíjecí baterie (60%) nebo pijí vodu z vodovodu, aby zabránili vzniku odpadů z obalů (59%).
Pokud se jedná o plastový odpad, 96% respondentů souhlasí s tím, že jsou zapotřebí další iniciativy v průmyslu k omezení plastového odpadu a zvýšení recyklace, 94% respondentů souhlasí s tím, že by měly být poskytnuty lepší informace o tom, které plasty jsou recyklovatelné, 93% souhlasí s tím, že výroba nerecyklovatelných plastů by měla být zastavena a místo toho by měly být použity recyklovatelné materiály, zatímco 92% souhlasí s tím, že by měla být přijata opatření ke snížení používání jednorázových plastových předmětů, jako jsou například nákupní tašky.
Převážná většina respondentů (94%) souhlasila, že bude podporovat rozvoj cíle na úrovni EU, aby se snížilo množství odpadků vyhazovaných do oceánů. Nejméně devět z deseti lidí tvrdí, že by podporovali cíle EU týkající se odpadků v mořích ve všech členských státech s výjimkou Nizozemska (88%), kde desetina respondentů (10%) uvádí, že nejsou zastánci tohoto cíle. Podpora pro tyto cíle EU je nejvyšší na Maltě, v Portugalsku, Chorvatsku a Španělsku (celkem 98%).
Tento průzkum byl proveden společností TNS politické a sociální sítě v 28 členských státech Evropské unie v období mezi 3. a 7. prosincem roku 2013. Někteří z 26 595 respondentů z různých sociálních a demografických skupin byli dotazováni prostřednictvím telefonu (pevné linky a mobilního telefonu) v jejich mateřském jazyce jménem Evropské komise, GŘ pro životní prostředí.
Dnešní výsledky jsou do značné míry v souladu s agendou účinnějšího využívání zdrojů zavedenou v rámci strategie Evropa 2020 pro inteligentní a udržitelný růst S plánem pro Evropu účinněji využívající zdroje v roce 2011 Komise navrhla rámec pro činnost a zdůraznila potřebu integrovaného přístupu v celé řadě oblastí politik a úrovní. Hlavní myšlenky z tohoto plánu byly dále rozvíjeny v 7. Akčním programu pro životní prostředí (7. EAP), který má jako prioritní cíl proměnit EU na hospodářství účinně využívající zdroje,nízkouhlíkové, zelené a konkurenceschopné.
Domů
ČIŽP
Mezinárodní aktivity
Zahraniční spolupráce
Aktuality
80 Procent Evropanů Chce, Aby Jejich Země Produkovala Méně Odpadů