V průběhu roku 2006 se uskutečnila dvě zasedání pracovníků dozorových orgánů ochrany přírody a lesnictví v rámci projektu, který byl koordinován pracovníky České inspekce životního prostředí (ČIŽP) za podpory Švédské agentury pro životní prostředí (SEPA) a Evropské komise v rámci nové evropské sítě GreenEnforce. Tato nově vznikající síť by měla zajistit integrovaný přístup a rovnováhu při implementaci a následném prosazování požadavků v oblasti ochrany přírody a lesnictví na základě dobrovolného iniciativního přístupu členských zemí. Z projednávaných návrhů projektů byl jako prioritní projekt pro rok 2006 převážnou většinou účastníků zvolen český návrh, zaměřený na inspekční činnost při kontrolách v chráněných územích soustavy NATURA 2000.
Začátkem května se v České republice prvního jednání zúčastnilo 27 zahraničních odborníků z 15 členských zemí. V září se navazujícího druhého jednání ve Švédsku zúčastnilo 31 zahraničních odborníků ze 14 členských zemí a 2 zástupci Rumunska. O závažnosti a důležitosti tohoto programu svědčí skutečnost, že se obou jednání zúčastnili i vrcholní představitelé Evropské komise z generálního ředitelství pro životní prostředí.
Na úvod projektu pracovníci ČIŽP vypracovali dotazník, jehož účelem bylo získání vstupních údajů pro vyhodnocení současného stavu v dané problematice. Během květnového jednání v ČR reprezentanti jednotlivých zemí prezentovali rozličné postupy, kterými je implementováno zejména ustanovení čl.6 evropské směrnice o stanovištích. Program zasedání zajistil vzájemnou výměnu zkušeností v oblasti dozorové činnosti v chráněných územích, která mají být součástí celoevropské soustavy NATURA 2000. První den se uskutečnilo úvodní jednání na ředitelství ČIŽP v Praze, druhý den byl již na území Krkonošského národního parku spojen s venkovním šetřením v rámci ptačí oblasti a zároveň evropsky významné lokality Krkonoše. Poslední třetí den se uskutečnil v Prachovských skalách, čímž byla zahraničním účastníkům nabídnuta možnost seznámit se s fungováním systému ochrany přírody a lesa v České republice. ČIŽP k účasti na zasedání expertů pozvala i odborníky z ostatních vrcholných orgánů státní správy ČR – MŽP, MZE, SOP, AOPK, CENIA, aby zde mohli uplatnit své zkušenosti i názory a na druhé strany využili možnost vyslechnout si zahraniční zkušenosti „z první ruky“. Při organizaci zasedání ČIŽP pomohli i kolegové ze Správy národního parku Krkonoše a ze Správy CHKO Český Ráj. Závěrem českého semináře bylo dohodnuto, že jednotlivé členské státy EU měly do konca července poslat organizátorům projektu národní příklady plánů péče pro území Natura 2000, aby byl vytvořen základ pro diskusi o managementu chránených lokalit na druhém semináři ve Švédsku.
V souladu s tímto závěrem bylo účastníkům projektu rozesláno celkem 23 národních příkladů ze 13 členských států EU, kromě toho i 2 příklady z Rumunska. Švédsky seminář se konal v regionu Östergötland na jihu Švédska u jezera Vattern. Švédsky prístup k managementu lokalit Natura 2000 byl představen během exkurzí na jezerech Vattern a Takern, jakož i v národní rezervaci Omberg. Během diskusí se účastníci snažili definovat nejlepší praktiky a základní principy, které by se měli uplatňovat při hospodaření a ochraně chráněných území v rámci sústavy Natura 2000.
Závěrem obou jednání se účastníci shodli na tom, že prioritní součástí ochrany stanovišť by měl být zejména dobrovolný přístup zúčastněných stran a prevence spočívající v definování rizik majících vliv na stav předmětu ochrany stanoviště, monitorování jeho výskytu, jakož i v důsledném informování dotčených stran o požadovaných opatřeních souvisejících s péčí o tato stanoviště. Pokud preventivní opatření selžou, je nevyhnutné využít dostupných metod prosazování práva, což většinou znamená sankce v podobě nařízení povinností, zákazu činnosti či uložení pokut.
Výsledkem projektu je závěrečná zpráva, zahrnující tzv. dobré praktiky v uvedené oblasti a doporučené postupy a zásady. V říjnu a listopadu měly členské státy možnost připomínkovat koncept zprávy, který byl vypracovaný pracovníky ČIŽP za konzultací se společnosti DHV CR. Závěrečná zpráva byla schválena během druhého plenárního zasedání sítě GreenEnforce 15.prosince 2006 v Bruselu, kdy došlo i k úpravě názvu této sítě na „Greenforce“. Více informací o této síti lze získat na internetových stránkách http://ec.europa.eu/environment/greenforce/index_en.htm .
.
Ing. Martin Baranyai
V Hradci Králové 20.12.2006