Zpráva, zveřejněná Evropským účetním dvorem, ukazuje, že projekty zaměřené na zastavení úbytku biologické rozmanitost, realizované v členských státech EU z Evropského fondu pro regionální rozvoj zaostávají ve srovnání s jinými srovnatelnými oblastmi hrazenými z Evropského fondu pro regionální rozvoj.
Jestliže má Evropský fond pro regionální rozvoj i nadále pomáhat v dosažení strategie EU pro zastavení ztráty biologické rozmanitosti do roku 2020, tak by Komise měla poskytnout členským státům větší podporu při provádění specifické ochrany a plánů péče pro stanoviště a druhy. Rovněž je třeba zlepšit sledování provádění projektů a jejich dopady v oblasti biologické rozmanitosti.
Evropský účetní dvůr zjistil, že projekty spolufinancované z Evropského fondu pro regionální rozvoj byly celkově v souladu s národními prioritami a prioritami EU v oblasti biologické rozmanitosti. Dvě třetiny z 32 auditovaných projektů zahrnovaly i ochranná opatření, u kterých se očekává, že budou mít přímý dopad na biologickou rozmanitost. Nicméně, ve většině případů dotyčné členské státy nemohly představit žádné výsledné indikátory ani monitorovací systémy pro hodnocení rozvoje stanovišť a druhů. Jejich absence podkopává veškeré posouzení účinnosti těchto projektů.
Ochrana biologické rozmanitosti je klíčovou prioritou EU. Poté, co se nepodařilo dosáhnout předchozího cíle zastavení ztráty biologické rozmanitosti v Evropě do roku 2010, Rada v červnu 2011 schválila "Strategii EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2020". Členským státům bylo přiděleno 2,8 miliardy € v programovém období 2007-2013 k přímé podpoře biodiverzity a ochrany přírody v rámci Evropského fondu pro regionální rozvoj.