V EU se každoročně v důsledku expozice karcinogenům na pracovišti vyskytne okolo 120 000 případů onemocnění rakovinou a dojde k přibližně 80 000 úmrtí. V zájmu zlepšení ochrany pracovníků před rakovinou dnes Komise navrhla další omezení jejich expozice rakovinotvorným chemickým látkám. Tato čtvrtá revize směrnice o karcinogenech a mutagenech stanoví nové nebo revidované limitní hodnoty pro tři důležité látky: akrylonitril, sloučeniny niklu a benzen. Odhaduje se, že na základě těchto nových pravidel bude požívat lepší ochrany více než 1,1 milionu pracovníků v celé řadě odvětví. Dnešní návrh představuje první iniciativu vyjadřující závazek Komise bojovat s touto nemocí v rámci připravovaného evropského plánu boje proti rakovině.
Tři nové nebo revidované limitní hodnoty
Směrnice o karcinogenech a mutagenech je pravidelně aktualizována v souladu s novými vědeckými poznatky a technickými údaji. Tři předchozí aktualizace se týkaly expozice pracovníků 26 chemickým látkám. Dnešní návrh zahrnuje nové nebo revidované limitní hodnoty expozice na pracovišti u těchto látek:
- akrylonitril (nový limit),
- sloučeniny niklu (nový limit),
- benzen (limit upravený směrem dolů).
Přínosy pro pracovníky a podniky
Zavedení nových nebo revidovaných limitních hodnot expozice na pracovišti pro akrylonitril, sloučeniny niklu a benzen představuje jednoznačný přínos pro pracovníky. Zabrání se tím případům rakoviny a jiných závažných onemocnění souvisejících s výkonem povolání, což povede ke zlepšení zdraví a kvality života.
Tento návrh
také přinese prospěch podnikům, jelikož se sníží náklady, které jsou způsobeny
nemocemi z povolání včetně rakoviny a jsou spojeny např. s nepřítomností v
práci a platbami pojistného.
Vývoj návrhu a další kroky
Tato iniciativa byla vypracována v úzké spolupráci s vědci a zástupci pracovníků, zaměstnavatelů a členských států EU. Prostřednictvím dvoufázové konzultace byli zapojeni také sociální partneři (odbory a organizace zaměstnavatelů).
Návrh Komise nyní projednají Evropský parlament a Rada. Tato iniciativa představuje čtvrtou revizi směrnice o karcinogenech a mutagenech. V posledních několika letech Komise předložila tři iniciativy, na jejichž základě se tento právní předpis změnil. Byly přijaty Evropským parlamentem a Radou v prosinci 2017, lednu 2019 a červnu 2019 a týkaly se 26 látek.
Více informací
Návrh Komise týkající se čtvrté revize směrnice o karcinogenech a mutagenech
Otázky a odpovědi (zpráva): Boj proti rakovině: Komise
navrhuje opatření k lepší ochraně pracovníků
Zdroj: EK