Evropská komise dnes předložila návrh revidovaných unijních předpisů pro kvalitnější pitnou vodu a přístup k ní, a také pro lepší informovanost lidí.
Právo na přístup ke kvalitním základním službám včetně pitné vody je jedním z principů evropského pilíře sociálních práv, ke kterému se jednomyslně přihlásili předsedové vlád či hlavy států na summitu v Göteborgu. Dnešní legislativní návrh toto právo garantuje, a reaguje tak na vůbec první úspěšnou evropskou občanskou iniciativu, vedenou právě na toto téma: „Right2Water“. Pod žádost o lepší přístup k nezávadné pitné vodě v celé EU se v rámci ní podepsalo 1,6 milionu lidí. Kromě toho je smyslem návrhu také to, aby dodavatelé vody poskytovateli spotřebitelům jasnější informace o spotřebě vody, o cenové struktuře a o ceně za litr, aby si ji spotřebitelé mohli porovnat s cenou balené vody a měli vlastní spotřebu více pod kontrolou. Unie se tak opět o něco více přiblíží k naplnění cílů udržitelného rozvoje a svých environmentálních cílů, konkrétně omezení zbytečného používání plastů a menší uhlíkové stopy.
„Lidé se v evropské občanské iniciativě vyjádřili velmi jasně: chtějí mít zaručený přístup k nezávadné pitné vodě. My jsme jejich žádost vyslyšeli. Provedli jsme podrobný rozbor stávající legislativy a dnes na základě toho navrhujeme předpisy EU modernizovat tak, aby zaručovaly kvalitnější pitnou vodu a snazší přístup k ní všude tam, kde je to nejvíce potřeba. Zdraví a bezpečnost občanů můžeme a musíme chránit,“ prohlásil první místopředseda Frans Timmermans.
Místopředseda Jyrki Katainen, odpovědný za pracovní místa, růst, investice a konkurenceschopnost, ho doplnil: „Návrh usnadňuje přechod na oběhové hospodářství a pomáhá členským státům ke zdrojově efektivnímu hospodaření s pitnou vodou. Předpokládá nižší spotřebu energie a omezení zbytečných ztrát vody. Přináší větší transparentnost, a tím také dává spotřebitelům do rukou větší moc a možnost rozhodnout se pro udržitelnější řešení, například pít vodu z kohoutku.“
Většina lidí v EU velmi dobrý přístup k vysoce kvalitní pitné vodě má, a to díky dlouhodobě platné unijní legislativě, která chrání občany a tento přístup jim zaručuje. Komise chce zajistit, aby tomu tak zůstalo i do budoucna. Předpisy, jejichž aktualizované znění dnes předložila, zajistí lepší kvalitu a nezávadnost vody. Na seznam kritérií pro posouzení nezávadnosti vody na základě nejnovějších vědeckých poznatků a doporučení Světové zdravotnické organizace přibydou nové položky, jako je legionella a chlorečnany.
Podle nových předpisů budou muset členské státy zajistit lepší přístup k pitné vodě obecně, a zejména ohroženým a marginalizovaným skupinám obyvatel, které v současnosti dobrý přístup k vodě nemají. V praxi to bude znamenat instalovat zařízení pro přístup k pitné vodě na veřejných místech, vést informační kampaně o kvalitě vody a zasazovat se o přístup návštěvníků k pitné vodě ve veřejných budovách a na úřadech.
Další důležitá změna v legislativě nabídne veřejnosti snadný a uživatelsky příjemný přístup k (online) informacím o kvalitě a dodávkách pitné vody v místě jejich bydliště, aby lidé začali více důvěřovat vodě z kohoutku. Podle odhadů sníží nová opatření potenciální zdravotní rizika spojená s pitnou vodou tak, že místo 4 % jim bude vystaveno jen méně než 1 % obyvatel.
Nižší spotřeba balené vody kromě toho může evropským domácnostem ušetřit přes 600 milionů eur ročně. Čím více budou lidé věřit vodě z kohoutku, tím více přispějí k omezení množství odpadu tvořeného plastovými lahvemi a tím i množství odpadků v moři. Právě plastové lahve totiž patří k nejčastěji se vyskytujícím plastovým předmětům na jedno použití tvořícím odpad na evropských plážích. Aktualizace směrnice o pitné vodě představuje významný legislativní krok Komise k realizaci evropské strategie pro plasty vyhlášené 16. ledna 2018.
Lepší hospodaření s pitnou vodou v členských státech pomůže zamezit zbytečným ztrátám vody a zmenšit uhlíkovou stopu, čímž navrhované změny významně přispějí ke splnění cílů udržitelného rozvoje do roku 2030 (cíle č. 6) a Pařížské dohody o změně klimatu. Při zajišťování nezávadnosti vody se nyní bude vycházet z hrozících rizik a kontroly se více zaměří právě na oblasti, kde jsou rizika nejvyšší. Zároveň Komise urychlí proces standardizace, jehož účelem je zajistit v celém vodárenském sektoru na vnitřním trhu EU, aby stavební prvky, jako jsou nádrže a potrubí, pitnou vodu neznečišťovaly.Zdroj: DG Environment