Copenhagen – Evropské zelené město roku 2014
Dánské město Copenhagen vyhrálo ocenění „Evropské zelené město“ pro rok 2014.
Cenu předal komisař životního prostředí EU Janez Potočnik na páteční slavnosti ve španělském městě Vitoria-Gasteiz, jež je taktéž držitelem titulu. Copenhagen byl oceněn za své výsledky, zejména v oblasti ekoninovace a udržitelné mobility, za to, že představuje příkladný model zelené ekonomiky v Evropě i mimo ni, a pro výjimečně slibnou komunikační strategii.Ocenění „Evropské zelené město“ každoročně podporuje města, aby zvyšovala kvalitu městského života systematickým plánováním a managementem, který bude v souladu s životním prostředím. Každý rok je vybráno jedno město z velkého množství žadatelů. Green Business Model města Copenhagen je považován za příklad udržitelného ekonomického rozvoje, řešení životního prostředí, ekonomiky a sociálních témat, jež má potenciál, aby byl aplikován v ostatních městech světa.
Copenhagen postavil veřejno-soukromou spolupráci jako jádro jeho přístupu k eko-inovacím a udržitelné zaměstnanosti. Město spolupracuje se společnostmi, univerzitami a organizacemi ve fóru vyhrazeném rozvoji a implementaci „zelenému růstu“. Například projekt North Harbour, jež by mohl být rozšířen do ostatních měst, zahrnuje i „Zelenou laboratoř“, jež se zaměřuje na eko-technologie.
Porota vybrala Copenhagen jako dobrý vzor ve smyslu městského plánování, přispěl i fakt, že město se snaží být co nejvíce praktické pro cyklisty. Jeho cílem je do roku 2015 dosáhnout, aby 50 % občanů dojíždělo do zaměstnání či do školy na kole (v roce 2010 využívalo kolo k přepravě do práce či za vzděláním 35 % občanů), a napomoci tak naplnění velmi ambiciózního cíle být do roku 2025 CO2 neutrální. Komunikace města s veřejností je velmi efektivní a jeho občané se cítí být součástí řešení.
Ostatními finalisty byl Bristol a Frankfurt. Bristol zaujal porotu ambiciózní vizí neustálým propojováním městských sítí, včetně NGOs, místních podniků, univerzit a dobrovolníků. Byl oceněn závazek Bristolu k redukci klimatických změn a jeho politika ohledně čistého ovzduší a hlučnosti města.
Vysoce ohodnoceny byly taktéž plány Frankfurtu na zlepšení energetické výkonnosti nových budov, excelentní odpadový management a četné zelené plochy, nicméně zájem vyvolal i potenciální dopad nedávného rozšíření letiště na život občanů v jižním zeleném pásu města.
Souvislosti soutěže
Do soutěže o Evropské zelené město 2014 se přihlásilo 18 měst. Každý soutěžící byl posuzován mezinárodním seskupením 12 odborníků a do užšího výběru byla vybrána tři města – Bristol, Copenhagen a Frankfurt. Finalisté byli vyzpovídáni porotou, jež se skládala ze zástupců z Evropské komise, Evropského parlamentu, Výboru regionů, Evropské agentury pro životní prostředí, Orgánů místní správy za udržitelnost v rámci sdružení ICLEI, Paktu starostů a primátorů a Evropského úřadu pro životní prostředí.
Ocenění Evropské zelené město je především o zpříjemňování měst k životu a práci. Ocenění je udělováno evropskému městu, jež prokáže, že dosahuje vysokých ekologických standardů, je zavázáno v nich pokračovat a plní ambiciózní cíle v dalším zlepšování životního prostředí a udržitelného rozvoje a zda je na vedoucí pozici v ekologickém způsobu městského života a zda se může stát vzorem a inspirací pro ostatní města.
Města vstupující do soutěže jsou hodnocena na základě 12 indikátorů – změna klimatu, doprava, zelené plochy ve městech respektující udržitelné využívání půdy, vzduch, hluk, odpad, spotřeba vody, čištění odpadních vod, ekologické inovace a udržitelná zaměstnanost, management životního prostředí a energetická náročnost.
Ocenění koncipoval v roce 2006 Jüri Ratas, dřívější starosta města Tallinn v Estonsku, jako snahu propagovat a odměňovat snahy, pobízet města, aby se zavázali k dalším aktivitám a podpořit sdílení nejlepších praktik evropskými městy. Doposud byly od roku 2010 do roku 2013 vyznamenány touto cenou čtyři města – Stockholm, Hamburg, Vitoria-Gasteiz a Nantes.
Zdroj:
Další informace:
http://ec.europa.eu/ceskarepublika/press/press_releases/12_362_cs.htm