K urychlení identifikace a řízení rizik nebezpečných chemických látek, Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) prověřuje strukturálně podobné látky ve skupinách. V loňském roce agentura spolu s vnitrostátními orgány přezkoumala přibližně 220 vysoko-objemových látek, u nichž 56 % bylo potřeba více údajů o nebezpečnosti. Druhá zpráva agentury ECHA o integrované regulační strategii podává přehled o pokroku při řešení látek vzbuzujících obavy a o "mapování chemického prostoru". Obsahuje doporučení orgánům a průmyslu týkající se řízení rizik chemických látek. Od přístupu podle obsahu látek k řešení strukturálně podobných chemických látek ve skupinách. Cílem je urychlit identifikaci nebezpečných látek a rychleji kontrolovat jejich rizika. Spolu s členskými státy agentura přezkoumala přibližně 220 látek registrovaných nad 100 tun ročně a přidělila je různým skupinám chemického prostoru k regulačním opatřením. U 56 % z nich bylo zapotřebí více údajů, aby se vyjasnila potřeba dalšího řízení rizik. U 22 % látek nebyla navržena žádná další a 7 % bylo považováno za vysokou prioritu pro řízení regulačních rizik v EU.Počet látek registrovaných nad 100 tun a dosud nepřidělených do chemického prostoru se snížil na zhruba 2 400. Skupinový přístup také umožnil ECHA v roce 2019 prověřit více než 300 látek s nízkým objemem výroby. Mapování chemického prostoru a přiřazování látek k dalšímu postupu je klíčovou součástí integrované regulační strategie.
Doporučení vyplývající ze zprávy
Integrovaná regulační strategie ECHA dává tato následující doporučení:
Skupiny látek, tvorba údajů a hodnocení by měly být dále optimalizovány, aby se zajistilo, že látky budou neprodleně převáděny na řízení regulačního rizika.
Harmonizovaná klasifikace a označování by se měly stát prioritou, neboť mají přímý dopad na řízení rizik na úrovni společnosti, a často jsou krokem před omezením, povolením nebo jinými opatřeními podle jiných právních předpisů.
Přednost a vhodnost dříve zjištěných, ale dosud nevyřízených následných opatření by měla být přezkoumána a případy látek, které potřebují další řízení regulačních rizik, by měly neprodleně pokročit..
Je třeba zlepšit soulad registračních údajů zejména u látek s vysokým potenciálem expozice a v současné době chybějí příslušné údaje o nebezpečnosti.
Soulad dokumentací, jejich systematický přezkum a aktualizace registrací založených na nových informacích, zůstává odpovědností průmyslu. ECHA vítá iniciativu průmyslových sdružení na vypracování programů přezkoumání, které by pomohly žadatelům o registraci přezkoumat údaje o chemické bezpečnosti
Dále posílit spolupráci a koordinaci mezi orgány.