Evropská unie musí zintenzivnit opatření v boji proti trestné činnosti proti životnímu prostředí, která stojí miliardy, to je jedním ze závěrů zprávy Trestný čin a trest, která předkládá řadu doporučení členským státům a Evropské komisi ke zlepšení vyšetřování a postihování trestných činů proti životnímu prostředí v EU. Vyzývá k navýšení zdrojů a kapacit pro vyšetřování trestných činů a k stanovení jasných pokynů pro sladění sankcí mezi členskými státy. Zprávu zveřejňuje Evropský úřad pro životní prostředí (EEB), největší evropská síť environmentálních organizací s více než 160 členy ve více než 30 zemích.
Trestná činnost proti životnímu prostředí včetně nelegální těžby dřeva, skládkování odpadu a nezákonného obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami je jedním z nejvýnosnějších druhů trestné činnosti, která se odhaduje na 258 miliard dolarů ročně.
Ze zprávy vyplývá, že ne všechny trestné činy proti životnímu prostředí jsou v současné době v Evropské unii uznávány jako takové, což vede k nedostatečným a nízkým sankcím.
Některá klíčová doporučení ve zprávě jsou:
• Měly by být vypracovány přesné pokyny EU týkající se sankcí za trestných činů proti životnímu prostředí, které by soudcům pomohly udělovat odrazující sankce jednotným způsobem v celé EU
• Sankce by měly odrážet vysoké zisky a lukrativní povahu trestných činů proti životnímu prostředí
• Členské státy musí podnikům uložit trestní odpovědnost, aby mohli být jednotlivci i společnosti trestně odpovědní. EU by měla přijmout donucovací opatření proti členským státům, které tak neučiní.
Trestná činnost proti životnímu prostředí je jedním z nejziskovějších nelegálních obchodů na světě. Vzhledem k tomu, že oběť trestného činu proti životnímu prostředí je typicky němá, je pro zločince velmi výhodné, aby z toho udělali lukrativní podnikání. Zejména v posledních několika letech je závažnost a rozsah problému známější, někdy vyváděn na světlo nevládními organizacemi a investigativními novináři.
Tato zpráva konstatuje, že vágní právní definice a mezery v prosazování umožňují páchání trestných činů bez vhodného trestu. Autoři se zaměřují na tři hlavní faktory vysvětlující, proč tomu tak je: problémy při vyšetřování viníků, odpovědnost podniků za trestné činy proti životnímu prostředí a úroveň sankcí.
Zdroj: EEB