Evropská komise předvolává Řecko k soudu za neposkytnutí dostatečné ochrany ohroženým mořským želvám. Případ se týká vývoje v zálivu Kyparissia na západním Peloponésu, na jedné z nejvýznamnějších pláží, kde kladou vejce želvy Caretta caretta ve Středomoří, a tato oblast je chráněná právními předpisy EU. Velký rozvoj oblasti a stavební činnosti jsou tolerovány a jsou udělována povolení, což má významný negativní vliv na ohrožené želvy. Na doporučení komisaře pro životní prostředí Janeze Potočnika, Komise předala případ k Soudnímu dvoru EU.
Podle evropské legislativy musí členské státy vytvořit a zavést účinný systém přísné ochrany druhů: jako například mořské želvy Caretta caretta, která je ohroženým druhem na celém světě. Tato opatření zavazují členské státy, aby zajistily, že druhy nejsou rušeny během období rozmnožování a omezují jakoukoliv činnost, která by mohla vést ke zhoršení míst pro rozmnožování těchto zvířat. Záliv Kyparissia je chráněn v rámci sítě Natura 2000, což je soustava chráněných území EU, zřízených podle směrnice o stanovištích z roku 1992. Cílem legislativy Natura 2000 je zajistit dlouhodobou ochranu nejvíce ohrožených druhů a jejich stanovišť v Evropě.
Komise nejprve vyjádřila své znepokojení formálním oznámením v dopise Řecké vládě v říjnu 2011 a zopakovala je v "odůvodněném stanovisku ", o rok později. Řecko uznalo nutnost opatření a připravilo akční program a časový plán pro jeho provádění. Avšak téměř dva roky po přípravě programu došlo pouze k malému pokroku. Komise zjistila, že stavební práce a další rozvoj oblasti dále pokračují a stanoviště želv chráněné legislativou EU tím ve výsledku trpí. Sezona rozmnožování želv 2014 zanedlouho začne, a proto bylo rozhodnuto předvolat Řecko k Soudnímu dvoru EU.
pozadí
Želvy Caretta caretta jsou převážně masožravá zvířata, která dorůstají délky až jednoho metru a mohou vážit až 170 kilogramů. Předpokládá se, že 80 % z jejich stanovišť pro rozmnožování ve Středomoří je na pobřeží Jónského moře, především na ostrově Zakynthos na šesti plážích, které mají celkovou délku pouhých 5 km a v zálivu Kyparissia. Tam je ročně mezi 800 a 2000 hnízd. Tyto želvy jsou ohroženým druhem a jsou klasifikovány jako " čelící velmi vysokému riziku vyhynutí ve volné přírodě v blízké budoucnosti ". Překonají v moři velké vzdálenosti, než se vrátí na hnízdiště. Samičky kladou vajíčka do hnízd 2-5 krát v jednom období rozmnožování a vrací se každých pár let .
Zdroj: DG ENVI