Komise zahájila veřejnou konzultaci o tom, jak může být EU ještě efektivnější v boji proti obchodování s volně žijícími živočichy. To přichází v reakci na nedávný globální nárůst pytláctví a nedovoleného obchodu s volně žijícími živočichy, který je nyní na nebývalé úrovni, zvláště u některých druhů. Více než 1000 nosorožců bylo upytlačeno v Jižní Africe v roce 2013, ve srovnání s 13 v roce 2007. Nosorožčí rohy jsou nyní cennější než zlato. EU je jednou z hlavních destinací tohoto trhu a významným tranzitním bodem pro nelegální přírodní produkty a hraje zde stále větší roli i organizovaný zločin.
EU je aktivní v boji proti nezákonnému obchodu s volně žijícími živočichy a v posledním desetiletí se přijímala přísná pravidla pro obchod s ohroženými druhy a byla poskytována podpora ve velkém měřítku na potlačování obchodu s volně žijícími živočichy v rozvojových zemích. V Africe EU investovala více než 500 milionů EUR na zachování biologické rozmanitosti za posledních 30 let, s portfoliem probíhajících projektů v hodnotě přibližně 160 milionů EUR .
Obchod s volně žijícími druhy je zločin velmi lukrativní a trestní stíhání je vzácné . Rostoucí poptávka po nelegálních produktech má zničující důsledky pro řadu druhů, které jsou již v ohrožení. Měnící se rozsah tohoto problému vyvolává otázky o tom, jak by EU mohla být efektivnější v boji proti obchodování s volně žijícími živočichy. Komise se proto snaží získat názory respondentů na deset otázek týkajících se obchodu s volně žijícími zvířaty, včetně vhodnosti současného rámce nástrojů. Komentáře můžete vkládat na: http://ec.europa.eu/yourvoice/ do 10. dubna 2014.
Další kroky
Výsledky této konzultace a výsledky konference, která se bude konat dne 10. dubna 2014 budou podkladem pro přezkum stávajících politik a opatření EU v této oblasti, s cílem pomoci EU hrát účinnou roli při řešení tohoto problému.
Obchodování s volně žijícími druhy není novým jevem, ale jeho rozsah, povaha a dopady se výrazně změnily v posledních letech. Obchod s volně žijícími druhy se stal jednou z nejziskovějších nadnárodních trestných činností na světě, a to díky vysoké a stále rostoucí poptávce po přírodních produktech, zejména v Asii. Nízká úroveň uvědomění, malé riziko odhalení a nízká úroveň sankcí činí tento obchod obzvláště atraktivní pro sítě organizovaného zločinu v rámci EU i mimo ni.
Počet nelegálně zabitých afrických slonů se zdvojnásobil v posledním desetiletí, kdy jen v roce 2012 jich bylo zabito pytláky 22 000 a prudce se zvýšil počet upytlačených nosorožců v Jižní Africe. Nosorožčí rohy se prodávají za 40 000,- EUR/kg , tygří kosti za 900,- EUR/kg a pytláctví je nyní i příčinou 78% úmrtí tygra sumaterského.
Zdroj: EK