Evropská komise
Tisková zpráva
Evropané si přejí přísnější ochranu ovzduší v EU
Brusel 8. ledna 2013
Podle posledního průzkumu, je celkem 56% Evropanů přesvědčeno o tom, že se kvalita ovzduší v posledních deseti letech zhoršila. Z průzkumu Eurobarometru, který byl uveden pod názvem „Přístupy Evropanů ke kvalitě ovzduší“ dále vyplynulo, že lidé výrazně podporují další opatření na úrovni EU. Respondenti byli konkrétně dotázáni, zdali mají ponětí o normách kvality ovzduší na úrovni EU a o emisních limitech v jednotlivých členských státech. Z těch, kteří o těchto limitech věděli (tj. 25%), se nadpoloviční většina domnívá, že by mělo dojít k jejich zpřísnění.
Průzkum odhaluje rozšířenou nespokojenost (72% respondentů) s opatřeními, která jsou v současnosti k řešení problémů s kvalitou ovzduší aktuálně přijímána. Z průzkumu vyplývá i obecné přesvědčení, že je informovanost o kvalitě ovzduší nedostatečná (60%). Zhruba 30% respondentů ze Španělska, Lucemburska, Kypru a Lotyšska se dokonce domnívá, že nejsou informováni vůbec.
Na dotaz, jak se co nejlépe vyrovnat s problémem kvality ovzduší, se 43% respondentů přimlouvá za přísnější kontroly emisí v průmyslové výrobě a energetice. Největší vliv na znečištění ovzduší je připisován emisím vypouštěným z motorových vozidel (96%), v průmyslu (92%) a mezinárodní dopravě (86%).
Téměř 90% respondentů pokládá za vážný problém dopad kvality ovzduší na zdraví a přírodu. Podle zhruba 80% je závažným problémem také okyselování a tzv. eutrofizace, tj. narušení ekologických procesů následkem přebytku živin v prostředí.
Největší přínos ke kvalitě ovzduší spatřují dotazovaní v automobilech na elektrický pohon a v hybridech, jež elektrický pohon kombinují se spalovacím motorem. Za ekologicky nejšetrnější zdroj vytápění domácností je pokládána elektřina, dále dřevní biomasa, plyn a pelety z biomasy. Priorita by měla být podle 70 % dotázaných přikládána obnovitelným zdrojům energie, které představují hlavní energetický směr budoucnosti. Zhruba 85 % Evropanů souhlasí se zásadou, podle níž by měli znečišťovatelé hradit i náklady, jež vyvolávají negativní dopady na zdraví a životní prostředí. Na dotaz, co by se pro lepší kvalitu ovzduší mohlo dělat v osobní rovině, odpověděla většina účastníků (63 %), že nejdůležitější by bylo omezit používání aut a nahradit starší, energeticky náročnější zařízení efektivnějšími modely (54 %).
Souvislosti
Navzdory pokroku v posledních letech je v nejhustěji obydlených oblastech EU nadále výrazně překračováno několik limitů v oblasti kvality ovzduší. U souvisejících znečišťujících látek se jedná zejména o částice, přízemní ozon a oxid dusičitý.
Rok 2013 bude ve znamení přezkumu, jemuž Komise podrobí stávající politiku ochrany ovzduší a při němž budou hledány způsoby, jak kvalitu vzduchu, jejž dýcháme, zlepšit.
V rámci tohoto přezkumu Komise mj. zahájila online konzultaci se zainteresovanými stranami, při níž mohou občané, organizace a podniky z EU předložit svá stanoviska a vyjádřit se k různým možnostem uvedeného přezkumu. Konzultace bude probíhat až do 4. března 2013 a přihlásit se do ní lze přes tento odkaz:
http://ec.europa.eu/environment/consultations/air_pollution_en.htm
První online konzultaci se zainteresovanými stranami z roku 2011 a související zprávu naleznete zde:
http://ec.europa.eu/environment/air/pdf/Survey%20AQD%20review%20-%20Part%20I%20Main%20results.pdf
Průzkum Eurobarometru ke kvalitě ovzduší, byl proveden na podzim 2012 a zúčastnilo se ho více než 25 000 občanů EU ve všech členských státech. Výsledky průzkumu budou zohledněny v probíhajícím přezkumu politiky EU v oblasti ochrany ovzduší.
Zdroj: DG Environment.