Evropská komise a Evropská služba pro vnější činnost společně zahájily veřejnou konzultaci o dalším postupu v politice Evropské unie pro Arktidu. Konzultace umožní rozsáhlou diskusi o politice EU pro Arktidu ve světle nových výzev a příležitostí, včetně ambicí EU v rámci Zelené dohody pro Evropu. Cílem konzultace je získat informace o silných a slabých místech stávající politiky, aby bylo případně možné připravit aktualizovaný přístup.
Vysoký představitel a místopředseda Komise Josep Borrell uvedl: „Význam Arktidy se z hlediska mezinárodních vztahů rychle vyvíjí. Změna klimatu tento region dramaticky proměňuje a zvyšuje jeho geopolitický význam, protože řada aktérů vidí v nejsevernějších oblastech nové strategické a hospodářské příležitosti. Musíme zajistit, aby Arktida zůstala oblastí s nízkým napětím, kde probíhá mírová spolupráce a problémy jsou řešeny konstruktivním dialogem. Evropská unie musí mít k dispozici veškeré prostředky, které jí umožní efektivně řídit novou dynamiku v souladu s našimi zájmy a hodnotami.“
Virginijus Sinkevičius, komisař pro životní prostředí, oceány a rybolov, k tomu dodal: „Co se děje v Arktidě, nezůstává v Arktidě. Týká se to nás všech. EU musí zaujmout vedoucí pozici a mít pro Arktidu jasnou a soudržnou politiku, která bude řešit výzvy v nadcházejících letech. Využití širokého spektra odborných znalostí a stanovisek získaných prostřednictvím této konzultace nám pomůže připravit silnou strategii pro tento region.“
Konzultace pomůže:
i) přezkoumat úlohu EU v záležitostech týkajících se Arktidy;
ii) revidovat tři priority stávajícího společného sdělení o integrované politice Evropské unie pro Arktidu a opatření podle tohoto sdělení a
iii) určit možné nové oblasti politiky, které by bylo třeba vypracovat.
Mezi klíčové cíle pro tento region patří boj proti změně klimatu a jejím dopadům a ochrana životního prostředí. Další prioritou pro EU je podpora udržitelného rozvoje Arktidy ve prospěch těch, kteří v ní žijí, včetně původního obyvatelstva. Za tímto účelem je nezbytné neustále zlepšovat naše znalosti o změnách probíhajících v arktické oblasti a nalézat udržitelná řešení. Přístup EU k Arktidě stojí na vědě, inovacích a silné podpoře mnohostranné spolupráce.
Souvislosti
Politika EU pro Arktidu byla poprvé vypracována v roce 2008 a pravidelně se aktualizuje. Ta současná je stanovena ve společném sdělení z roku 2016. V prosinci 2019 Rada vyzvala Komisi a vysokého představitele, aby se pokračovalo v provádění politiky EU pro Arktidu a aby se zároveň zahájily práce na její aktualizaci. Stávající politika se zaměřuje na tři priority: změnu klimatu a ochranu životního prostředí Arktidy, udržitelný rozvoj v Arktidě a jejím okolí a mezinárodní spolupráci v otázkách Arktidy. Zahájená veřejná konzultace potrvá do 6. listopadu 2020.
Zdroj: EK