Téměř devět z deseti Evropanů se domnívá, že úbytek biologické rozmanitosti -pokles a možné vyhynutí živočišných druhů, flóry a fauny, přírodních stanovišť a ekosystémů v Evropě jsou problémem, což vyplývá z nového průzkumu .
Téměř čtyři z deseti respondentů ( 38%) v rámci průzkumu „Flash Eurobarometer“ řekli, že již osobně přispěli k ochraně biologické rozmanitosti, jejíž podíl se mírně zvýšil ve srovnání s rokem 2007 ( o 34%) . Osm z deseti Evropanů (78%) tvrdí, že nakupují ekologické produkty, jako jsou ty, které jsou bud ekologické nebo místně vyrobené a pomáhají v boji proti ztrátě biologické rozmanitosti .
Podle průzkumu odpovědí Evropanů je důležitá ochrana biologické rozmanitosti z různých důvodů .Tři čtvrtiny Evropanů souhlasí (75%), že je důležitá, protože Evropa na tom bude ještě ekonomicky hůře kvůli ztrátě biologické rozmanitosti.
Většina Evropanů - 65% - zcela souhlasí, že by EU měla zvýšit počet a rozlohu oblastí, kde je příroda v Evropě chráněna. Hodně úsilí EU na ochranu biologické rozmanitosti bylo učiněno skrze síť Natura 2000, což je rozsáhlá síť chráněných oblastí, která nyní pokrývá téměř 18% rozlohy Evropy. Průzkum ukázal vzestupný trend povědomí o síti, ale z nízké úrovně - asi tři čtvrtiny respondentů (73 %) stále ještě nikdy o síti neslyšelo. Kromě toho, více než sedm z deseti respondentů naprosto souhlasí s tím, že by EU měla lépe informovat občany o významu biologické rozmanitosti .
Více než jedné třetině posuzovaných druhů hrozí vyhynutí a odhaduje se, že 60% ekosystémových služeb Země se zhoršilo v posledních 50 letech. Lidské aktivity jsou příčinou těchto ztrát, a to jak prostřednictvím změn ve využívání půdy, tak i nadměrného využívání zdrojů, neudržitelných postupů, znečišťování a zavádění invazivních druhů, což vede k ničení biotopů, fragmentaci a degradaci a ohrožuje živočišné a rostlinné populace, které v nich žijí. Změna klimatu je také důležitým faktorem.
V EU hrozí v současnosti jednomu ze čtyř druhů vyhynutí. Evropa má strategii pro zastavení úbytku biologické rozmanitosti a ekosystémových služeb v EU do roku 2020. Strategie zahrnuje šest hlavních cílů a 20 opatření, která mají Evropě pomoci dosáhnout tohoto cíle.
Tento průzkum - Bleskový průzkum Eurobarometru 379 - byl proveden v tehdejších 27 členských státech Evropské unie a Chorvatska mezi 26. a 28. červnem 2013. Někteří z 25.537 respondentů z různých sociálních a demografických skupin byli dotazováni telefonicky ve svém mateřském jazyce jménem Evropské komise.