Nová strategická zpráva Interpolu o globálním nakládání s plastovým odpadem zjistila alarmující nárůst nelegálního obchodu se znečištěnými plasty po celém světě od roku 2018. Zpráva nazvaná Strategická analýza Interpolu týkající se vznikajících kriminálních trendů na celosvětovém trhu s plastovým odpadem od ledna 2018 naznačuje, že v posledních dvou letech došlo ke značnému nárůstu nelegální přepravy odpadu, který byl především přesměrován do jihovýchodní Asie přes více tranzitních zemí, aby se zamaskoval původ přepravy.
Mezi další klíčová zjištění patří nárůst nelegálních požárů a skládek odpadů v Evropě a Asii, významný nárůst používání padělaných dokladů a podvodné registrace odpadů, přičemž případové studie z každé z přispívajících zemí ilustrují rozsah a složitost problému. Na základě otevřených zdrojů a zpravodajských informací o trestné činnosti ze 40 zemí poskytuje zpráva komplexní globální obraz o hrozbách trestné činnosti na trhu s plastovým odpadem a doporučuje na míru šité reakce v oblasti vymáhání práva. Zpráva poukazuje na spojitost mezi zločineckými sítěmi a legitimními podniky, které slouží jako zástěrka pro nezákonné operace, kdy se zločinci často uchylují k finanční trestné činnosti a padělání dokladů, aby provedli své globální operace. Jedna z případových studií zprávy popisuje, jak byl starosta malého francouzského městečka zavražděn za to, že se snažil zabránit nelegálnímu ukládání odpadu ve své oblasti.
Obtíže se zpracováním a sledováním přebytku plastového odpadu otevřely dveře možné trestné činnosti v odvětví plastového odpadu, a to jak v nelegálním obchodu, tak v nelegálním zpracování odpadu. Loni v květnu malajsijské úřady zahájily proces vrácení téměř 4000 tun plastového odpadu do 13 zemí, což je známkou odhodlání země vypořádat se s nelegálním obchodem s plastovým odpadem. Tato případová studie upozorňuje na vlnu plastového odpadu zasílaného do Malajsie, většinou z Evropy a Severní Ameriky, od roku 2018, kdy Čína zavřela dveře recyklaci dovozu ve snaze ochránit vlastní životní prostředí před znečištěnými plasty.
Hrozba pro životní prostředí
Špatné nakládání s plastovým odpadem poškozuje životní prostředí a zanechává ložiska plastů a mikro plastů na souši, v řekách a oceánech po celém světě. Plast také přispívá ke změně klimatu prostřednictvím emisí skleníkových plynů od výroby po nakládání s odpady. „Globální znečištění plasty je dnes jednou z nejvíce rozšířených ekologických hrozeb pro planetu a jeho správná regulace a řízení má zásadní význam pro globální environmentální bezpečnost,“ uvedl předseda Poradního výboru Interpolu pro dodržování a prosazování právních předpisů v oblasti životního prostředí, Calum MacDonald, který je zároveň výkonným ředitelem Skotské agentury pro ochranu životního prostředí.
„Zpráva Interpolu poukazuje na naléhavou potřebu identifikovat a posoudit, jak zločinci využívají nových a již existujících zranitelných míst na trhu, s výzvou k posílení donucovacích opatření na úrovni vývozu i dovozu,“ dodal pan MacDonald. Boj proti trestné činnosti v oblasti znečišťování plasty je cestou vpřed financovanou projektem LIFE SMART Waste (LSW). Zpráva Interpolu vyzývá světovou policejní komunitu, aby při sledování této trestné činnosti spolupracovala přes hranice, stala se aktivnější při vymáhání odpadů, dříve skenovala rizika a prováděla finanční vyšetřování a operace vedené zpravodajskými službami. LSW je iniciativa pro budování kapacit vedená SEPA s financováním z programu LIFE Evropské unie na pomoc při vymáhání práva v boji proti trestné činnosti v oblasti odpadů.
zdroj IMPEL