Komise zahajuje konzultaci o tom, jak používat fosfor více udržitelným způsobem. Fosfor má široké pole využití v zemědělství a je nezbytnou součástí hnojiv a krmiv, ale je to zdroj, který není nahraditelný. V rámci konzultace je řešeno, jak zajistit, že rezervy budou k dispozici pro příští generace a o způsobech, jak minimalizovat nežádoucí vedlejší účinky používání fosforu na životní prostředí. Fosfor odtékající ze zemědělských polí do vodních toků může vést například ke zvýšenému růstu vodních rostlin a řas, jev známý jako eutrofizace. Cílem konzultace je zahájení debaty o používání fosforu a způsobu jak to činit co nejvíce efektivně z hlediska zdrojů. Konzultace není spojena se specifickou legislativou týkající se fosforu, ale vyzývá evropské instituce a všechny zainteresované strany, aby se k této problematice vyjádřily. Je navrhováno několik možností, jak zlepšit současnou situaci, jako je používání hnojiva a krmiva cíleněji, snižování eroze půdy a podporu recyklace fosforu z hnoje, odpadních vod a kompostů. Přispěvatelé jsou vyzýváni, aby se zamysleli nad tím, co by se mohlo udělat k podpoře recyklace z ostatních zdrojů, jako jsou potraviny a rozložitelný odpad. V rámci konzultace se EK bude také ptát na názor, jak řešit otázku nabídky a poptávky, jak zvládnout riziko kontaminace půdy a které technologie nebo inovace by měly být podporovány za účelem zlepšení udržitelného využívání fosforu. Evropský parlament, Rada a další evropské instituce, občané, veřejné orgány, nevládní organizace a podniky by měly zaslat své názory do 1. prosince 2013. Komise bude příspěvky analyzovat v průběhu roku 2014. Poté bude výsledky této konzultace integrovat do příslušných oblastí politik od zemědělské politiky skrze vodu a odpady do práce se surovinami. Produktivita moderních zemědělských systémů závisí do značné míry na přidávání fosforu do půdy jako hnojiva a do potravy zvířat v krmivech. Většina fosforu pochází z dolů na fosfát, ale pouze jeden takový důl se nachází v EU a většina fosfátů používaných v EU pochází ze severní Afriky a Ruska. V současné době je hodně fosforem plýtváno po celou dobu cyklu výroby potravin, což je často příčinou problémů pro životní prostředí, jako je například znečištění vody. EU upravuje znečištění vod fosfáty skrze legislativu, jako je například Nitrátová směrnice a směrnice o čištění městských odpadních vod, ale není v současné době podporováno více efektivní využití živin. Některé členské státy přijaly opatření na podporu zvýšení recyklace a efektivity používání fosforu a některých forem opětovného využití, jako je hnůj a čistírenské kaly jsou běžné v celé EU. Nicméně, tyto zdroje nejsou vždy použity na správných místech nebo správným způsobem, aby se zajistilo, že budou přijímány plodinami.
EU pracuje na zlepšení přístupu na trh pro některé z těchto zdrojů recyklovaného fosforu, zejména prostřednictvím revize nařízení o hnojivech.
Další výzkum perspektivních technik a technologií je nezbytný a Evropská inovační platforma pro udržitelné zemědělství spolu s další prací v rámci programu Horizont 2020 pomůže stimulovat tento vývoj v evropských podnicích a výzkumných institucí.
Odkaz na poradní komunikaci:
http://ec.europa.eu/yourvoice/consultations/index_en.htm