Vysoce kvalitní zelené a modré plochy ve městech, jako jsou parky, zahrádky, břehy řek a pobřeží, mají zásadní význam pro zdraví a dobré životní podmínky, zejména pro starší osoby, děti a osoby s nízkými příjmy. Brífink Evropské agentury pro životní prostředí (EEA), který byl dnes zveřejněn, však ukazuje, že přístup není stejný.
Potenciál zelených ploch pro posílení našeho zdraví a dobrých životních podmínek je stále více uznáván, a to jak ve vědě, tak v politice. Přístupné zelené plochy jsou zvláště důležité pro děti, starší osoby a osoby s nižšími příjmy, z nichž mnohé mají omezené možnosti kontaktu s přírodou.
Zelená infrastruktura, která zahrnuje zelené a modré plochy, jako jsou zahrádky, soukromé zahrady, parky, pouliční stromy, voda a mokřady, tvořila podle nejnovějších dostupných údajů v průměru 42 % rozlohy města v 38 členských zemích EEA. Město s nejvyšším podílem celkové zeleně (96%) je Cáceres ve Španělsku, kde správní oblast města zahrnuje přírodní a polopřirozené oblasti kolem jádra města. Město s nejnižší celkovou zelenou plochou pouhých 7% je Trnava na Slovensku.
Nejnovější údaje z prohlížeče městských stromů agentury EEA ukazují, že průměrný městský stromový porost pro města v 38 členských a spolupracujících zemích EEA činil 30 %, přičemž města ve Finsku a Norsku měla nejvyšší podíl stromového porostu, zatímco města na Kypru, Islandu a Maltě měla nejnižší podíl.
Zdroj: EEA