Senát minulý týden připravil rozpočet o desítky miliard korun za emisní povolenky. Ty po schválení "klimatického" přílepku k novele zákona o spotřební dani připadnou elektrárenským společnostem, zejména ČEZ. Zároveň evropští ministři životního prostředí ve stejné době ve švédském #195#ůre debatovali o tom, jak se budou jednotlivé země unie podílet na financování chystané kodaňské klimatické dohody. Obě události spolu bohužel přímo souvisí.
Evropská rada se v prosinci 2008 shodla, že polovina příjmů získaných z prodeje emisních povolenek má jít zpátky do boje proti změně klimatu. "Spravedlivý díl" peněz, jež mají rozvojovým zemím pomoci s adaptací na klimatické změny, přitom nebude možné najít jinde než právě ve výnosech z aukcí povolenek. Debata o finančních zdrojích na tento účel byla zahájena ještě za našeho předsednictví, Švédsko ji chce ukončit letos v říjnu, před kodaňskou konferencí. Je přitom krajně nepravděpodobné, že by Česko dostalo úlevy ze spolufinancování evropského závazku proto, že již své povolenky rekordně rychle rozdalo elektrárenským firmám.
Česká debata o klimatickém přílepku se ale soustředila v podstatě pouze na dvě otázky. Jednak na potenciální rozpor s českou ústavou (podle dřívějších nálezů Ústavního soudu není možné k zákonům přidávat novely jiných zákonů, které s obsahem "nosiče" nesouvisejí). Druhým tématem pak bylo, že časové termíny pro využití bezplatných povolenek jdou na ruku především ČEZ, který má již řadu rozvojových projektů v šuplíku. Poslanci i senátoři však zcela opomněli fakt, že o peníze z prodeje emisních povolenek přijde státní rozpočet, který je bezpochyby bude potřebovat - například právě na již zmíněné spolufinancování evropské pomoci rozvojovým zemím.
Zajímavé je, jak možnost rozdat povolenky zdarma vznikla. Když se totiž na konci roku 2008 schvaloval klimaticko-energetický balíček, unie ve strachu, co by s balíčkem mohlo udělat české předsednictví, do textu směrnice přidala výjimky pro Polsko a Česko. Podle ní budou tyto země moci zdarma přidělit část povolenek v letech 2013 - 2020. Jedním dechem mnozí dodávali, že nevěří tomu, že by se některá vláda dobrovolně připravila o tak významný příjem státního rozpočtu. Český parlament to však - na popud ČEZ - udělal.
Stát se tak v roce 2013 dobrovolně vzdá 70 procent příjmů z aukcí povolenek. Parlament přitom rozhodl bez konzultace s vládou. Přijatým přílepkem bude nejenom na několik let oslaben rozpočet, ale také se významně snížil prostor, který bude mít vláda vzešlá z říjnových voleb pro dojednání finanční kapitoly kodaňské klimatické dohody. Chápu, že takové ohledy nemusí mít firmy, které si minulý týden na léta dopředu zajistily slušné příjmy. Politiky, kteří usilují o účast ve vládě, jejíž premiér českou delegaci do Kodaně povede, by to ale zajímat mělo.
Jan Dusík
Autor je prvním náměstkem ministra životního prostředí
Tím, že Parlament přidělil zdarma povolenky ČEZ, významně na několik let oslabil rozpočet