Klimatické změny způsobují extrémní sucha. A sucha zase zhoršují oteplování
15.8.2013 11:40 | PRAHA (Ekolist.cz) Suchozemský uhlíkový cyklus. Šipky směřující vzhůru představují dodatečný oxid uhličitý přidávaný do atmosféry, zatímco šipky dolů ukazují, že uhlík je z atmosféry odstraňován mnohem pomaleji. Žlutá barva ukazuje krátkodobé, zatímco fialová dlouhodobé působení.Licence | Volné dílo (public domain)Zdroj | Nature'>

Podle vědců z německého Max Planck Institute jsou zemské ekosystémy každý rok schopné absorbovat o 11 miliard tun CO2 méně v důsledku extrémního počasí. To je objem, který zhruba odpovídá třetině celosvětových emisí za rok.
Ale co je ještě důležitější, je to zhruba polovina množství uhlíku, které suchozemské ekosystémy běžně zachytí za rok. „Takže je jasné, že vliv extrémního počasí na schopnost zachycovat uhlík rozhodně není zanedbatelná,“ říká Markus Reichstein z Max Planck Institute.
Podle německých výzkumníků se ukázalo, že právě sucha a vedra silně ovlivňují uhlíkový cyklus nad pevninami. Při něm dochází k zachycování uhlíků v rostlinách a půdě. Kvůli extrémním jevům se zřejmě oslabuje schopnost zemských ekosystému tlumit dopady změny klimatu. Podle vědců v posledních padesáti letech byly schopné zachytit až 30 % z oxidu uhličitého, který souvisí s lidskou činností, zejména spalováním fosilních paliv.