Europol zahájil posouzení hrozeb trestné činnosti v oblasti životního prostředí v EU 2013. Zpráva uvádí, že kriminalita životního prostředí ohrožuje zdraví evropských občanů. Je také ohroženo živobytí těch, kteří jsou závislí na nepoškozeném životním prostředí, pracovníků v zemědělství a v rybolovu.
Kriminalita životního prostředí zahrnuje širokou škálu trestných činů, a je často úzce spojena s různými trestnými činy podvodu a zahrnuje také použití falešných dokumentů a certifikátů. Mezi nejvýznamnějšími trestnými činy v oblasti životního prostředí v EU patří nezákonné obchodování s odpady a obchodování s ohroženými druhy, u kterých často fungují skupiny organizovaného zločinu. Jako příklad můžeme uvést, že italské skupiny organizovaného zločinu se zabývají poskytováním služeb v odpadovém hospodářství v soukromém i veřejném sektoru.
Kromě skupin organizovaného zločinu se i legální společnosti zabývají nezákonným obchodováním s odpadem , což znamená, že nezákonný obchod s odpady má závažný rozměr trestné činnosti, který vyžaduje různé přístupy k vyšetřování a stíhání na mezinárodní , ale i na národní úrovni. Překupníci odpadů využívají absence standardizovaných kontrolních režimů v celé EU, a používají falešnou dokumentaci jako klíčový aspekt jejich modus operandi . Roste obchodování s elektronickým odpadem do Afriky a Asie . Elektronický odpad se stal vyhledávanou obchodní komoditou, zvláště vzhledem k hodnotě kovů , které obsahuje, a to zvláště v rozvíjejících se ekonomikách v západní Africe a části Asie .
"EU je i nadále jedním z nejdůležitějších trhů pro obchodování s ohroženými druhy, a to přitahuje vysoce specializované skupiny organizovaného zločinu. Tyto skutečnosti byly potvrzeny ještě jednou v průběhu EnviCrimeNet na třetím ročníku semináře pořádaným Europolem 13. a 14. listopadu tohoto roku, kterému předsedalo Nizozemsko, a to již třetí rok v řadě, zatímco Europol zajišťuje sekretariát této neformální sítě, která byla založena v roce 2011. Byly prezentovány probíhající akademické studie se zaměřením na ilegální obchodování s ohroženými druhy [ TES ] s důrazem na trendy a zisky z kriminální činnosti, vyplynula zde také nutnost hlásit jasně podceňované trestné činy. EU je jak cílovou, tak i zdrojovou destinací pro obchodování s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin. Slonovina a nosorožčí rohy pocházejí z Afriky nebo jsou ukradeny v EU, vzhledem k tomu, že je zde velká poptávka u zákazníků, zvláště z Číny, kde jejich prodej generuje značné zisky pro skupiny, které se na organizovaném zločinu podílejí. Ostatní kriminální aktivity byly nazírány pod úhlem trestné činnosti v oblasti životního prostředí. Zvláštní zájem byl věnován leteckému a námořnímu znečištění, které je způsobované nelegálním mixováním ropných kalů ( toxických odpadů) s benzínem.