Oceány, které tvoří 70 % naší planety, jsou ohroženy znečištěním, nelegálním rybolovem, pirátstvím a obchodem s lidmi. Deset miliónů tun odpadků končí každý rok v oceánech. Každému jednotlivému kusu plastu trvá staletí, než se rozloží. S novou agendou pro oceány chce EU zajistit, aby naše oceány byly bezpečné a čisté a chce posílit mezinárodní správu oceánů. Po schválení Komunikace o mezinárodní správě oceánů v listopadu 2016 vysocí představitelé EU a EK prezentovali seznam toho, co můžeme a měli bychom udělat pro oceány.
Agenda obsahuje 14 skupin činností ve třech prioritních oblastech: 1) zlepšení mezinárodního rámce správy oceánů; 2) snížení lidského tlaku na oceány a zajištění podmínek pro udržitelnou „modrou ekonomiku a 3) posílení mezinárodního výzkumu a sbírání dat v oblasti oceánů.
Oceány jsou životně důležité klimatické regulátory, absorbují 25 % vytvořeného CO2 . Jsou domovem křehkých ekosystémů, jako jsou pobřežní útesy. EU bude usilovat o jejich ochranu a obnovu. EU se zavázala vyčlenit 10 % svých vod jako chráněné oblasti do roku 2020. Prostřednictvím twinning projektů, finančních prostředků na výzkum a výměnou osvědčených postupů se bude EU snažit působit na rozšíření těchto mořských rezervací po celém světě.
V boji s „mořem plastů“ bude Komise aktualizovat pravidla pro odstraňování odpadů pro plavidla, a požadovat účinné globální strategie pro plastové odpadky a mikro - plasty. V souladu s Akčním plánem oběhového hospodářství bude rozvíjet novou strategii pro plasty s ohledem na snížení odpadků v moří v roce 2017 s cílem snížení odpadků v moři nejméně o 30 % do roku 2020. EU bude hostit příští mezinárodní konferenci „Náš oceán“ ve dnech 5. - 6. října 2017 na Maltě. Ta bude také první příležitostí k provedení inventury a zjištění, jestli již můžeme odškrtnout nějaké položky na seznamu.