Nahraďme beton a ocel dřevem, ušetříme fosilní paliva i emise CO2, tvrdí studie
3.4.2014 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz) Běžným argumentem pro omezení těžby dřeva je vyšší ochrana biodiverzity. Vědci z Yaleské univerzity tvrdí, že zvýšení těžby může ke snížení emisí CO2 a spotřeby fosilních paliv. Kdyby se dřevo více využívalo při stavbě domů a mostů, ušetřilo by se velké množství energie, které je zapotřebí pro výrobu a přepravu betonu a oceli.Myšlenka je prostá. Čím víc by lidstvo používalo dřevo coby obnovitelný zdroj a méně používalo beton a ocel coby neobnovitelné zdroje, tím více by přispělo ke snížení globálních emisí CO2 a spotřebě fosilních paliv. Tvrdí to alespoň vědci z Yaleské univerzity.
„Vytěžené dřevo nám sníží spotřebu fosilních paliv a emisí CO2. A také zajistí práci místním lidem, kteří budou mít důvod zachovat svůj les zdravý,“ říká Chadwick Oliver, který studii vedl.
Výroba železa a betonu má přitom na svědomí okolo 16 % celosvětové spotřeby fosilních paliv. A pokud se vezme v úvahu i doprava betonu a oceli, vzroste podíl na spotřebě fosilních paliv na 20 až 30 %.
Dřevěné stavby potřebují na svou výrobu mnohem méně energie než budovy z betonu a železa. Pokud by se dřevo těžilo efektivně a využívalo hospodárně, bylo by to z hlediska omezení emisí CO2 výhodné i za cenu vytěžení lesa.
Podle výzkumníků se ročně na celém světě vytěží na 3,4 miliardy kubických metrů dřeva. To je zhruba 20 procent ročního přírůstku dřeva, který je odhadovaný na 17 miliard kubických metrů. Velká většina vytěženého dřeva je neefektivně spotřebována jako palivo při vaření.