Byla zveřejněna zpráva „Stav znalostí o trestných činech, které mají závažné dopady na životní prostředí“, Programem OSN pro životní prostředí a Výzkumným institutem meziregionálního zločinu a spravedlnosti.
Trestné činy proti životnímu prostředí jsou komplexním druhem trestné činnosti, která vyžaduje důkladnou analýzu a silnou koordinaci mezi jednotlivými subjekty v oblasti rozvoje preventivních akcí a reakcí na vnitrostátní, regionální a mezinárodní úrovni.
V reakci na usnesení č. 2 / 14 odstavec 7 shromáždění OSN pro životní prostředí tato globální zpráva identifikuje současné znalostí o kriminálních činech v životním prostředí a analýzy přístupů a postupů pro boj proti tomuto jevu. Zpráva má v úmyslu přispět k hlubšímu pochopení trestných činů, které mají závažné dopady na životní prostředí a k rozvoji a lepší implementaci opatření na mezinárodní, vnitrostátní i regionální úrovni.
Kriminální činy v oblasti životního prostředí jsou všeobecně uznávány jako jedny z nejvýnosnějších forem nadnárodní trestné činnosti. Ekonomický prospěch, velká poptávka a institucionální a regulační selhání jsou hlavní hnací silou těchto kriminálních jevů. Chudoba také představuje mechanismus, který usnadňuje nábor „pachatelů“ . Environmentální zločiny zahrnují poměrně nízké riziko pro zločince, částečně to může být vysvětleno skutečností, že některé země takové zločiny nepovažují za prioritu, což má za následek nedostatek vhodných a přiměřených reakcí vládních institucí. Vlády mnoha zemí nemají prostředky k účinné prevenci, odhalování a vyšetřování environmentálních zločinů.
Zpráva zkoumá závažnost problému a klíčových trendů, pokud jde o hlavní pachatele a kritická místa jednotlivých regionů a zemí pro šest různých typů environmentálních kriminálních trestných činů v oblasti životního prostředí. Těchto trestných činů se mohou dopouštět různí aktéři včetně jedinců, malých skupin, společností a korporací, zkorumpovaní jednotlivci ve vládě, zločinecké sítě a často je to jejich kombinace. Zpráva zdůrazňuje propojení mezi zločiny, které mají závažné dopady na životní prostředí, jakož i vazby na jiné závažné trestné činnosti týkající se organizovaného zločinu.
Zpráva rovněž obsahuje hlavní nedostatky zjištěné při řešení environmentálních trestných činů a typy odpovědí (reakcí) prováděných na celosvětové, regionální i vnitrostátní úrovni. Očekává se, že výsledky této studie přispějí ke zvýšení kapacit vlád v oblasti prevence, potírání a v konečném důsledku snížení počtu kriminálních činů v oblasti životního prostředí. Environmentální zločiny narušují udržitelný rozvoj a napomáhají k urychlení změny klimatu (zejména při zrychleném odlesňování tropických oblastí).
Zdroj: IMPEL
Takové zločiny narušují právní stát, řádnou správu věcí veřejných a jsou příčinou geopolitických konfliktů. Zločinecké skupiny využívají zbídačených společenství a připravují vlády o obrovské příjmy, které by mohly být využity k podpoře rozvoje. Tyto dopady poukazují na potřebu, aby mezinárodní společenství vyhodnotilo tyto kriminální činy v oblasti životního prostředí jako vážné ohrožení míru a trvale udržitelného rozvoje, s cílem posílit opatření a posílit koordinaci, za účelem účinného boje proti nim.