Zvyšuje se množství odpadu převáženého přes hranice EU k dalšímu využití či odstranění. Podle nového hodnocení od Evropské agentury pro životní prostředí platí tato informace pro přepravu odpadů mezi zeměmi EU a také pro přesun odpadu mimo EU.
Přísnější a více harmonizovaná odpadová politika v EU donutila k země k tomu, že se snaží zbavovat se odpadu například proto, že nemají dostatečné vybavení k jeho recyklaci či upotřebení určitých druhů odpadu. Finanční nároky na recyklování materiálů rostou jak v EU, tak i mimo ni, zejména v rychle se rozvíjejících asijských ekonomikách.
Zatímco obchod s nebezpečným odpadem v letech 2001 až 2007 vzrostl, dodávané objemy se v letech 2008 až 2009 snížily zřejmě z důvodu hospodářského poklesu, jak udává zpráva „Pohyb odpadu přes vnitřní i vnější hranice EU.“ Export plastového a kovového odpadu opět po hospodářské recesi opět vzrostl a dokonce v letošním roce 2011 překročil hranici z roku 2009.
Lze očekávat, že mezinárodní obchod s recyklovatelným materiálem bude růst díky vyšší míře recyklace, rostoucí globální konkurence o zdroje a zvyšování povědomí o hodnotě odpadů. Nárůst je očekáván i u obchodu s nebezpečným odpadem i přesto, že převoz tohoto odpadu vyžaduje speciální zacházení a zařízení, která nejsou dostupná ve všech zemích.
Celkově by měla EU vyvinout více úsilí v rámci prevence před vznikem odpadů za účelem vyšší efektivnosti z hlediska zdrojů, což je i klíčovým bodem ve strategii růstu EU 2020. Zpráva také doporučuje podpořit nové technologie a obchodní modely, které generují méně odpadu či odpad méně nebezpečný.
Výkonná ředitelka EEA Jacqueline McGladet prohlásila: „Evropské země vyvážejí více odpadu než kdy jindy. Na obchod s odpadem může být pohlíženo pozitivně, protože materiál je často dodáván do míst, kde může být lépe využitý. Nicméně bychom neměli ztrácet odstup – ve světě se stále více omezenými zdroji potřebuje Evropa v první řadě dramaticky snížit množství produkovaného odpadu.“
Zdroj: Evropská agentura pro životní prostředí