Kvantifikace hlukové expozice bude díky novému vydání společných metod hodnocení hluku značně jednodušší. Porovnatelná data o hlukové expozici v Evropě jsou nezbytným předpokladem k nastavení politiky EU k redukci hlukového znečištění, jež významným tématem v oblasti zdraví a ekonomiky po celé Evropě. Nové metody – známe jako Společné metody hodnocení hluku v Evropě (CNOSSOS-EU) – sestavilo výzkumné centrum Evropské komise, tzv. Spojené výzkumné centrum (JRC). Metody posuzují hluk ze silnic, železnic, letového provozu a z průmyslu a budou poskytovat souvislá a porovnatelná data o hlukových hodnotách, kterým jsou obyvatelé vystavení. Členské státy by měli začít používat tyto metody v dalším kole strategického mapování hluku v EU, které proběhne v roce 2017.
Komisař pro životní prostředí Janez Potočnik řekl: “Hluk je závažným environmentálním problémem, jež ovlivňuje veřejné zdraví, obzvláště v městských zónách kvůli zvýšenému transport a neefektivnímu plánování. CNOSSOS-EU pomohou Evropské komisi harmonizovat metody používané k hodnocení hlukové expozice a umožní data porovnávat. Doufám, že to otevře cestu vhodnějším a účinnějším měřením k řešení rostoucí hlukové expozici v Evropě. Tento prvek je součástí mnohem systematičtějšího přístupu řešení hluku.”
Evropská komise bude používat Společné metody hodnocení hluku vytvořené JRS jako základ pro společnou metodologii k získání porovnatelných hodnot o dopravním (silnice, železnice, vzdušné cesty) a průmyslovém hluku do konce roku 2013. Společný rámec pro hodnocení hluku umožní shromáždit porovnatelné a spolehlivé informace o míře hluku a spojenými zdravotními dopady, kterým jsou občané EU vystaveni. Zajistí to taktéž podklady pro detailní plán prevence a redukce proti závadným hodnotám hlukové expozice.
Směrnice 2002/49/EC (Environmental Noise Directive), představená v roce 2002, ukládá členským státům determinovat hlukovou expozici strategickým mapováním hluku a zpracovávat akční plány pro snižování hluku. První mapování hluku napříč EU v roce 2007 odhalilo značné rozdíly v metodách, sběru dat a kvalitě.
Metody měření hluku, založené na stavu vědeckého a technického know-how jednotlivých států, byly vyvinuty Spojeným výzkumným centrem ve spolupráci s experty vybranými z členských států, Evropské agentury životního prostředí (EEA), Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) a Světové zdravotnické organizace (WHO).