Závazné cíle pro snižování množství odpadů, zlepšení legislativy o ekodesignu a opatření k přerušení vazby mezi růstem a využíváním přírodních zdrojů, to jsou hlavní požadavky stanovené v rezoluci, kterou předali členové EP Evropské komisi a v níž ji žádají, aby předložila nové právní předpisy v této oblasti do konce roku 2015.
"Efektivněji využívat zdroje, snížit naši závislost na zdrojích a také přinést úspory v materiálových nákladech, to jsou zásadní kroky, které musí učinit EU. Inteligentní ekodesign výrobků sebou také přináší možné opravy, opětovné použití a recyklaci výrobků, " uvedla poslankyně Evropského parlamentu, Sirpa Pietikäinen poté, co bylo usnesení přijato na Výboru pro životní prostředí s 56 hlasy pro 5 bylo proti a 5 se zdrželo hlasování.
"Protože Evropa je více závislá na dovážených zdrojích, než jakýkoli jiný region na světě, pohybování se směrem k oběhové ekonomice je ekonomická a ekologická win-win strategie,", dodala.
Usnesení navazuje na sdělení Komise o balíčku oběhové ekonomiky, který předložila společně s legislativním návrhem o odpadech a který byl o několik měsíců později stažen.
Směrem k nulovým odpadům
Výbor pro životní prostředí vyzývá Komisi, aby předložila nový návrh s následujícími opatřeními do konce roku 2015:
• opatření pro předcházení vzniku odpadů;
• závazné cíle pro redukci komunálního, obchodního a průmyslového odpadu, které mají být dosaženy do roku 2025;
• uplatňování principu "zaplať za to, kolik vyhodíš";
• cíle pro recyklaci a přípravu k opětovnému použití musí být zvýšeny na minimálně 70% tuhého komunálního odpadu a 80% obalového odpadu do roku 2030;
• spalování musí být striktně omezeno do roku 2020 na nerecyklovatelný a biologicky neodbouratelný odpad;
• závazné postupné snižování veškerého skládkovaného odpadu.
Ekodesign
Poslanci vyzývají Komisi, aby podporovala přístup k životnímu cyklu orientovaný směrem k ekodesignu s ambiciózním pracovním programem. Chtějí zahájit přezkum legislativy týkající se ekodesignu do konce roku 2016, aby se rozšířily oblasti její působnosti a zahrnovala všechny skupiny výrobků. Požadují definice požadavků na kritéria, jako je trvanlivost, opravitelnost, znovu použitelnost a recyklovatelnost. Chtějí také, aby Komise vypracovala opatření k eliminaci plánovaného zastarávání.
Systémová změna
Pro řešení problému omezených zdrojů, těžby a využívání zdrojů musí být přerušena souvislost mezi růstem a využíváním přírodních zdrojů. Výbor uvádí, že v zájmu přechodu na udržitelné využívání zdrojů do roku 2050, musí EU požadovat:
• snížení, v absolutním vyjádření, spotřeby zdrojů na udržitelnou úroveň;
• striktní uplatňování hierarchie nakládání s odpady;
• implementaci kaskádového využívání zdrojů;
• větší využívání obnovitelných zdrojů energie;
• zlepšení kvality ekosystémových služeb.
Komise by měla také navrhnout indikátory pro účinné využívání zdrojů, měření spotřeby zdrojů, včetně dovozu a vývozu a jejich používání, které by měly být povinné od roku 2018, uvedl Výbor. Vyzývá ke stanovení závazných cílů pro zvýšení efektivity využívání zdrojů na úrovni EU o 30%, počítáno od úrovně v roce 2014, do roku 2030, stejně jako stanovení individuálních cílů pro každý členský stát.
Poslanci zdůrazňují, že zlepšení využívání zdrojů by mohlo vést ke značným úsporám pro podniky v EU, orgány veřejné správy a spotřebitele, které se odhadují na 600 miliard eur nebo 8% ročního obratu, a zároveň ke snížení celkových ročních emisí skleníkových plynů o 2 až 4%. Zdůrazňují, že zvýšení efektivity využití zdrojů o 30% do roku 2030 by mohlo zvýšit HDP o téměř 1% a vytvořit 2 miliony dalších udržitelných pracovních míst.
Zdroj: EP