OvlivZačátek formuláře
V roce 2005 vyprodukovala EU mezi 8,3 a 9,1 miliony tun elektrického a elektronického odpadu a je očekáváno, že vyprodukuje až 12,3 milionu tun v roce 2020. V řešení tohoto problému by měla pomoci nová směrnice WEEE (OEEZ) 2012/19/EU1, která stanovuje cíle sběru na 85% množství elektrického a elektronického odpadu, vyprodukovaného v každém členském státě, aby pomohla zajistit, že bude sbíráno asi 10 milionů tun elektrického a elektronického odpadu ročně od roku 2019.
Směrnice stanoví, že by to měli být výrobci zařízení, kteří budou financovat sběr, zpracování a environmentálně šetrné odstraňování OEEZ. Jako takový platí princip rozšířené odpovědnosti výrobce s tím, že výrobce nebo prodejce je odpovědný za celý životní cyklus výrobku. Nicméně, stále ještě není jasné, jak velká část finanční zátěže je přesunuta od výrobců ke spotřebitelům.
Tato studie analyzuje rozdíly v cenách u 972 kategorií výrobků ve 27 členských státech EU po zavedení směrnice o OEEZ. Nizozemsko, Belgie a Švédsko nebyly zahrnuty, protože zavedly své vlastní vnitrostátní právní předpisy v této věci již před vydáním této směrnice. Výzkumníci se zabývali elektrickými a elektronickými zařízeními, které pokrývali širokou škálu výrobků a zařízení.
V analýze byla použita data z Eurostatu o indexu cen na úrovni, která umožňuje přímé srovnání mezi jednotlivými zeměmi. Zkoumali, jak se liší průměrné ceny za elektrická a elektronická zařízení od roku implementace směrnice o OEEZ mezi členskými státy EU - ceny byly porovnány před a po implementaci směrnice v každé zemi. Zvýšení cen po zavedení směrnice pak bylo zprůměrováno napříč členskými státy.
Celkově lze říci, že audiovizuální zařízení, jako jsou televizory a rádia zažila největší růst cen po zavedení směrnice o OEEZ, a to o 3,88%, fotografické vybavení, jako například fotoaparáty, zažilo podobný nárůst o 3,69%. Elektrické spotřebiče pro osobní potřebu vykázaly nejmenší nárůst o 0,71%, zatímco u velkých domácích spotřebičů se cena zvýšila o 1,29% a u menších spotřebičů pro domácnost o 1,26%. U zařízení pro zpracování dat, jako jsou počítače, vzrostly ceny o 2,31%. Průměrný nárůst ve všech šesti kategoriích po implementaci směrnice byl 2,19%.
Výsledky výzkumu poskytují první cenný krok k hodnocení toho, kdo v konečném důsledku nese břemeno nákladů spojených s elektrickým a elektronickým odpadem.
Nicméně, výzkumníci připouštějí, že cílem studie nebylo zkoumat, zda náklady jsou zcela nebo částečně přesunuty na spotřebitele.
Zdroj: Science for environmental policy