Evropská komise podává členským státům nejvyšší počet soudních případů týkajících se porušení pravidel v oblasti životního prostředí než v jakékoli jiné oblasti politiky EU. Ve své výroční zprávě o porušování předpisů Komise uvedla, že v roce 2019 otevřela 175 nových případů týkajících se právních předpisů v oblasti životního prostředí ve srovnání se 147 případy týkajícími se vnitřního trhu, 83 pro dopravu a 78 pro spravedlnost a spotřebitele, což jsou další nejčastější oblasti politiky.
Na konci roku 2019 bylo celkem 327 otevřených řízení o nesplnění povinnosti týkajících se životního prostředí, což je nejvyšší počet ze všech oblastí, kromě 109 případů týkajících se energetiky. Ještě horší je, že 52 řízení o nesplnění povinnosti týkajících se životního prostředí bylo stále otevřeno i po rozhodnutí Soudního dvora EU (SDEU). Ačkoli zpráva neposkytuje úplný rozpis porušování předpisů členských států podle oblastí politiky, uvádí řadu významných případů nesplnění povinnosti týkajících se pravidel v oblasti životního prostředí. Konstatuje, že v roce 2019 projednával Soudní dvůr Evropské unie případy proti Itálii, Španělsku a Bulharsku kvůli porušení úrovně oxidu dusičitého a oxidu siřičitého a potvrdil řízení o nesplnění povinnosti proti Francii kvůli znečištění oxidem dusičitým.
Ke kontrole svých dvou směrnic o kvalitě vnějšího ovzduší, které byly zveřejněny v roce 2019, Komise uvedla, že má 30 otevřených řízení o nesplnění povinnosti proti 20 členským státům za porušení limitů pro částice oxidu dusičitého a oxidu siřičitého. Komise v loňském roce zahájila řízení o nesplnění povinnosti proti 17 členským státům, pokud jde o aktualizace směrnice o posuzování vlivů na životní prostředí s cílem "snížit administrativní zátěž a zlepšit úroveň ochrany životního prostředí".
Předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová v předmluvě ke
zprávě uvedla, že úředníci budou "ostražití" a "budou připraveni
podniknout rozhodné právní kroky, pokud dojde k porušení právních předpisů
EU". Z celkového počtu případů nesplnění povinnosti, které jsou stále
otevřené na konci roku 2019, se většina týkala nesprávného provedení nebo
špatného uplatňování směrnic, po němž následovalo opožděné provedení a porušení
nařízení, smluv nebo rozhodnutí.
Zdroj: IMPEL