Komise uvítala předběžnou dohodu o přepracované směrnici o pitné vodě, kterou v prosinci 2019 ve Štrasburku uzavřely Evropský parlament a Rada. Dohoda vychází z návrhu, který Komise přijala v únoru 2018 v přímé návaznosti na evropskou občanskou iniciativu „Right2Water“. Jejím účelem je zlepšit kvalitu pitné vody a přístup k ní a také nabídnout občanům lepší informace.
„Občané jasně a hlasitě žádali Komisi, aby navrhla iniciativu, která zaručí Evropanům přístup k nezávadné pitné vodě. Komise jejich volání vyslyšela a na základě evropské občanské iniciativy předložila ambiciózní návrh. Dnes výzvu vyslyšely i Evropský parlament a Rada a s modernizací předpisů EU souhlasily – kvalita pitné vody se tak zlepší podle nejnovějších standardů, zlepší se všeobecný přístup k vodě a celé toto naprosto zásadní odvětví bude transparentnější. Společně můžeme, a musíme chránit zdraví a bezpečnost občanů,“ prohlásil komisař pro životní prostředí, oceány a rybolov Virginijus Sinkevičius.
V současnosti se pitná voda kontroluje v koncových bodech vodovodní sítě. Nově dohodnuté předpisy zavádějí tzv. přístup na základě rizikových faktorů, díky čemuž může jít prevence a ochrana zdrojů pitné vody ještě dál. Další významná změna v legislativě přinese veřejnosti snadný a uživatelsky přívětivý přístup k informacím o kvalitě a dodávkách pitné vody v místě jejich bydliště – a to i online –, čímž vzroste důvěra v kohoutkovou vodu.
Dohodnutý text vychází z doporučení Světové zdravotnické organizace a jde ještě dál. Nové předpisy EU se stanou globálním standardem a odrazem nejmodernějších technických inovací. Plně v duchu Zelené dohody pro Evropu minimalizují negativní dopad znečištění životního prostředí jak na lidské zdraví, tak na přírodní zdroje. Zabývají se novými typy znečišťujících látek, jako jsou mikroplasty, endokrinní disruptory či nové chemické látky (fluorované sloučeniny PFAS). Dohoda zahrnuje detailní hygienické požadavky na materiály, které přicházejí do kontaktu s pitnou vodou, přičemž klíčovým subjektem, který bude zaručovat, aby vodovodní potrubí a kohoutky obsahovaly pouze bezpečné látky, bude Evropská agentura pro chemické látky. Kromě zlepšení veřejného zdraví tato harmonizace usnadní hladké fungování vnitřního trhu s výrobky, které jsou v kontaktu s pitnou vodou.
Další kroky
Předběžnou dohodu uzavřenou 18. prosince 2019 nyní musí Evropský parlament a Rada formálně schválit.
Následně bude směrnice vyhlášena v Úředním věstníku Evropské unie a o 20 dní později vstoupí v platnost.
Souvislosti
Většina lidí žijících v EU má velmi dobrý přístup k vysoce kvalitní pitné vodě již dnes, a to částečně i zásluhou legislativy EU o kvalitě pitné vody, která platí už více než 30 let. V roce 2018 navrhla Komise v reakci na občanskou iniciativu „Right2Water“ revizi směrnice o pitné vodě (98/83/ES). Její návrh navazuje na hodnocení směrnice o pitné vodě v rámci programu REFIT a je k němu připojeno hodnocení dopadu a také doporučení Světové zdravotnické organizace.
Zdroj: EK