k Návrhu vnitrostátního koordinačního mechanismu pro přípravu a výkon předsednictví České republiky v Radě Evropské unie
Materiál je předkládán na základě usnesení vlády ze dne 8. února 2006 č. 125 k Vyhodnocení dosavadních příprav státní správy na výkon funkce předsednictví České republiky v Radě Evropské unie. Usnesení uložilo ministru zahraničních věcí předložit vládě do 31. října 2006 návrh vnitrostátního koordinačního mechanismu pro přípravu a výkon předsednictví České republiky v Radě Evropské unie.
Pro úspěšnou přípravu a výkon funkce předsednictví České republiky v Radě Evropské unie v první polovině roku 2009 je nezbytné v dostatečném předstihu ustavit funkční mechanismus obsahové a organizační koordinace předsednictví. Zkušenosti členských zemí, které již Radě Evropské unie předsedaly, ukazují, že koordinační struktury předsednictví by měly začít plně fungovat dva roky před samotným předsednictvím. V případě České republiky by tedy koordinační struktury předsednictví měly zahájit svou činnost nejpozději k 1. lednu 2007.
Materiál popisuje koordinační roli a zařazení tři základních jednotek koordinačního mechanismu předsednictví: vládního tajemníka pro přípravu předsednictví, Výboru pro EU, který zodpovídá za obsahovou koordinaci předsednictví, a Centrální organizační skupiny, která je pověřena koordinací organizační stránky přípravy a výkonu předsednictví.
Potřebné finanční prostředky pro zabezpečení funkčnosti mechanismu koordinace předsednictví byly zajištěny v souhrnném návrhu finančního zabezpečení příprav a výkonu funkce předsednictví České republiky v Radě Evropské unie na rok 2007 a rámcového výhledu tohoto finančního zabezpečení na léta 2008 a 2009, které vláda vzala na vědomí usnesením ze dne 25. září 2006 č. 1092.
Ustavení koordinačního mechanismu přípravy a výkonu předsednictví bude provedeno v souladu s právním řádem a nebude mít negativní dopad na rovnost mužů a žen.
Materiál byl projednán na zasedáních Výboru pro EU ve dnech 17. října a 20. října 2006.