V červenci se Evropská unie stala 181. smluvní stranou úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících zvířat a planě rostoucích rostlin (CITES). Úmluva se vztahuje na více než 35 000 druhů zvířat a rostlin a má zajistit, aby obchod s těmito zvířaty a rostlinami zůstal legální a udržitelný. V návaznosti na veřejné konzultace, které byly zahájeny v roce 2014, útvary Evropské komise začaly přípravné práce na akčním plánu EU proti obchodování s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, pro které přistoupení EU k úmluvě CITES představuje důležitý mezník.
Cílem úmluvy je zajistit, aby mezinárodní obchod s exempláři volně žijících živočichů a rostlin neohrožoval jejich přežití. Obchodování dosáhlo nebývalé úrovně v posledních letech a stává významným zdrojem financování nadnárodního organizovaného zločinu a je čtvrtým největším nelegálním obchodem na světě po drogách, zbraních a obchodování s lidmi. Připojením EU k úmluvě CITES dělá z EU silnějšího globálního hráče. Nyní je prioritou posílit Úmluvu a bojovat proti obchodu s volně žijícími zvířaty.
Mezinárodní agentury jako je Interpol a Úřad OSN pro drogy a kriminalitu spolupracují s Úmluvou, aby zvýšily své síly v boji proti nadnárodnímu organizovanému zločinu v této oblasti. Stejně jako zahrnuje CITES exotické druhy, chrání CITES také evropské druhy jako jsou rys, medvěd, vlk a úhoř.
Pozadí
Obchodování s ohroženými druhy dosáhlo nebývalé úrovně v posledních letech a stalo se čtvrtým největším nelegálním podnikáním na světě. Pouze drogy, zbraně a obchodování s lidmi je předstihly. Více než 20 000 slonů a 1200 nosorožců bylo zabito v roce 2014 a po letech obnovy jejich populace začaly jejich počty klesat. Druhy jako jsou žraloci, tygři, velcí lidoopi, želvy, korály a tropické dřevo jsou obchodovány nezákonně k uspokojení rostoucí poptávky po celém světě.
EU je hlavním podporovatelem úmluvy CITES po mnoho let, a to prostřednictvím financování programů budování kapacit, zejména v oblasti mořských organismů , dřevin, jakož i proti pytláctví slonů a obchodu se slonovinou.
Zdroj: DG ENVI