21. 1. 2013
Rozvoj kapacit je klíčem k zastavení ilegálního obchodu s nebezpečným a elektronickým odpadem.
Budování kapacit mezi organizacemi zabývajícími se životním prostředím a celními úředníky pro odhalování nezákonné přeshraniční přepravy nebezpečných a elektronických odpadů bylo ohniskem druhého projektu Mezinárodní inspekce nebezpečných odpadů. Celkem se na projektu podílelo 11 zemí, které byly svolány prostřednictvím Mezinárodní sítě pro dodržování a prosazování legislativy životního prostředí (INECE) a sítě pro dodržování ekologické bezpečnosti v přístavech.
Dnes byla zveřejněna souhrnná zpráva, která projednává výsledky a doporučení z projektu, který podporoval mezinárodní osvědčené postupy pro kontrolu ochrany životního prostředí v přístavech. Projektu se účastní úředníci, kteří jsou zodpovědní za přístavy v Austrálii, Belgii, Kanady, Anglie, Hongkongu, Severního Irska, Mexika, Nizozemí, Skotska, Singapuru a Spojených států amerických.
Výsledky a doporučení druhého mezinárodního projektu kontroly zacházení s nebezpečným odpadem ke stažení zde: http://inece.org/seaport/INECESESNIPReport_final.pdf.
Výsledkem projektu je zvýšení spolupráce mezi organizacemi zabývajícími se životním prostředím a celními úředníky, dále lepší porozumění problémům v boji proti nelegálnímu obchodu s nebezpečným a elektronickým odpadem a v neposlední řadě poskytnutí nových informací o mezinárodních tocích odpadů a společnému způsobu řešení. Mezi společné techniky, které se používají při pašování nelegálního nebezpečného a elektronického odpadu patří: popis odpadu jako obdobného legálního materiálu, úmyslný úkryt v ojetých vozech nebo uvnitř falešných stěn nádob, popis odpadu jako užitné věci i když tak tomu ve skutečnosti není a seznamy zprostředkovatelů namísto konečné destinace.
Během projektu bylo zkontrolováno více než 1000 kontejnerů, ke kterým bylo přihlíženo jako na potencionální nezákonnou přepravu odpadu. Jistá porušování a nezákonné postupy byly hlášeny u 11% kontejnerů. Země nahlásily na vnitrostátní úrovni spolupráci na 95% kontrol, jež se konaly v průběhu tohoto projektu. Běžně jsou k tomuto účelu prosazovány informace zpravodajců nebo rizika profilování.
„Nové možnosti se objeví v případě, že mezinárodní, regionální a meziresortní spolupráce se stane prioritou,“ řekl Durwood Zaelke, ředitel sekretariátu Mezinárodní sítě pro dodržování a prosazování legislativy životního prostředí (INECE). „Osobní vztahy vybudované napříč tímto projektem, spolu s účinnými výcvikovými programy, může napomoci k lepší detekci a důslednějším kontrolám, které se týkají nezákonného obchodu s odpadem.
Součástí přípravných prací projektu bylo školení 86 úředníků ohledně zpětného odběru odpadu a mezirezortní spolupráci při workshopech v Kambodži a Thajsku, které byly společně pořádány asijskou sítí pro prevenci nelegálního pohybu nebezpečných odpadů resp. Krajským úřadem pro Asii a Tichomoří.
Doporučení vyplývající z projektu podtrhují potřebu dalšího rozvoje kapacit na základních principech kontroly postupů, potřebu začlenění těchto kapacit do stávajících institucionálních struktur pro zajištění udržitelnosti a také potřebu rozvíjet osvědčené postupy pro provádění a sledování vnitrostátní a mezinárodní spolupráce.
V případě připomínek kontaktuje sekretariát Mezinárodní sítě pro dodržování a prosazování zásad životního prostředí na e-mailové adrese inece@inece.org.