Na budování kapacit mezi úředníky v oblasti životního prostředí a celníky pro odhalování nezákonné přeshraniční přepravy nebezpečného odpadu a elektronického odpadu se zaměřil Druhý projekt mezinárodní inspekce nebezpečného odpadu. Projektu, který byl ustanoven mezinárodní sítí usilující o soulad prosazování domácího a mezinárodního práva v oblasti životního prostředí INECE a sítí pro environmentální bezpečnost přístavů SESN, se zúčastnilo 11 zemí.
Souhrnná zpráva projednává výsledky a doporučení z projektu, který podporuje mezinárodní osvědčení postupy pro inspekci ochrany životního prostředí v přístavech. Projekt zainteresoval úředníky odpovědností za přístavy Austrálie, Belgie, Kanady, Anglie, Hong Kongu, Severního Irska, Mexika, Holandska, Skotska, Singapuru a Spojených států.
Výsledkem projektu byla zvýšená spolupráce mezi úředníky v oblasti životního prostředí a celníky, lepší pochopení problémů, kterým v boji proti nelegálnímu obchodu s nebezpečným a elektronickým odpadem čelí, a nové informace plynoucí z mezinárodního toku odpadu. Běžné techniky užívané k pašování ilegálního nebezpečného a elektronického odpadu zahrnují: popis odpadu jako legálního materiálu, záměrné utajování v ojetých vozidlech či ve falešných stěnách kontejnerů, popis odpadu jakožto použitelného, ačkoli ve skutečnosti použitelný není, a výpis adres prostředníka místo konečného místa doručení.
Během projektu bylo zkontrolováno více než 1 000 kontejnerů se zvýšenou pozorností na potenciální nezákonný převoz odpadu. Protiprávní jednání a porušení zákona byly zaznamenány v 11 % kontejnerů. Země nahlásily spolupráci na národní (mezi agenturní) bázi v případě 95 % všech provedených inspekcí, které byly provedeny během Projektu, a běžně využívaly informační zdroje a/nebo rizikové profilování.
„Když je mezinárodní, regionální a mezi agenturní spolupráce naší prioritou, objevují se nové možnosti,“ řekl Durwood Zaelke, ředitel INECE. „Personální spolupráce vzniklá prostřednictvím tohoto projektu spolu s účinnými výcvikovými programy může posunout naše úsilí k lepší detekci a účinnějším kontrolám ilegální přepravy odpadu.“
V rámci přípravných akcí na projekt prošlo 86 úředníků školením o využívání informačních zdrojů, vracení odpadů a mezi agenturní spolupráci na workshopu v Kambodže a Thajsku, které společně hostila Asijská síť pro prevenci ilegálního pohybu nebezpečného odpadu a UNEP, úřad pro Asii a Pacifik.
Doporučení vyplývající z tohoto projektu apelují na potřebu průběžného rozvoje kapacit v rámci základních principů kontrolních metodik, jejich začlenění do současné struktury a zajištění udržitelnosti a potřebu rozvíjet osvědčené postupy pro implementaci a monitoring národní a mezinárodní spolupráce.
V případě otázek ohledně Projektu kontaktujte, prosím, sekretariát INECE na inece@inece.org.