Evropská komise zahájila online konzultaci k otázkám týkajícím se ratifikace a uplatňování Minamatské úmluvy o rtuti v EU. Úmluva byla podepsána v říjnu 2013. V té době to byla první mezinárodní dohoda o životním prostředí za posledních deset let. Cílem této celosvětové úmluvy je chránit lidské zdraví a životní prostředí před nepříznivými účinky rtuti a postupně upustit od mnoha ze současných způsobů jejího využívání.
Rtuť je vysoce toxický prvek používaný v průmyslu, například při výrobě chloru a alkalických hydroxidů či plastů, a v mnoha výrobcích, jako jsou teploměry, zubní amalgám, baterie a žárovky. Uvolňuje se také při spalování fosilních paliv (zejména v uhelných elektrárnách). Přibližně polovina rtuti, která se v současnosti dostane do ovzduší, pochází z lidské činnosti.
Evropská unie již zavedla komplexní soubor právních předpisů, jež upravují otázky související s obchodem se rtutí, výrobky obsahujícími rtuť, nakládáním s odpadem, kvalitou vody, emisemi do ovzduší a uvolňováním rtuti do vody a půdy.
Evropská unie podepsala Minamatskou úmluvu a nyní se hodlá stát její smluvní stranou. Úmluva do značné míry obsahuje opatření, která se příliš nebo dokonce vůbec neliší od stávajících právních předpisů EU, přesto však bude nutné přijmout některá dodatečná opatření. Odpovídajícím způsobem bude třeba také změnit některé prvky unijního práva. Mezery byly v předpisech EU zjištěny především v těchto oblastech:
-
omezení dovozu kovové rtuti ze zemí, jež nejsou smluvními stranami úmluvy
-
zákaz vývozu některých výrobků obsahujících rtuť
-
používání rtuti ve výrobcích a procesech, které dosud nebyly uvedeny na trh
-
omezení týkající se některých procesů, v nichž se používá rtuť
-
používání rtuti při řemeslné těžbě zlata a těžbě zlata v malém měřítku
Konzultace má zainteresovaným občanům, veřejným orgánům, podnikům a nevládním organizacím poskytnout stručný a jasný přehled o těchto aspektech a má jim umožnit vyjádřit svůj názor. Vítány jsou podněty a připomínky, pokud jde o ratifikaci a následné uplatňování úmluvy v EU, omezení a zákazy, postupy schvalování či například zubní amalgám. Útvary Komise použijí takto získané informace při přípravě ratifikačního balíčku.
Online konzultace potrvá do 14. listopadu 2014.
Zdroj: DG ENVI