PRAHA/MOSKVA (Ecomonitor) - Podle studie nazvané Kontaminace a dopad perfluorovaných uhlovodíků (PFC) na jezero Bajkal podléhá ruské jezero pokračujícímu průmyslovému znečištění. Zprávu o tom zveřejnil server Science Daily.
Voda v Bajkalském jezeře tvoří 20 % veškerých zásob povrchové pitné vody na Zemi. Toto nejhlubší jezero světa je domovem pro 1 500 druhů rostlin a zvířat, která se nikde jinde na světě nevyskytují. Ve srovnání s řadou jiných míst na světě, například v Severní Americe nebo v Evropě, se vědecké studie dosud nevěnovaly otázce kontaminace PFC v oblasti Bajkalského jezera a ani nezkoumaly jaké dopady má tato látka na život rostlin a živočichů, cituje studii server Science Daily.
Perfluorované uhlovodíky jsou syntetické sloučeniny, které se především využívají ve směsích do chladících a mrazících zařízeních nebo klimatizací. Používají se také v elektrotechnickém průmyslu při výrobě polovodičových součástek, v léčivech, kosmetice či hasicích systémech.
Podle autora studie Hisata Itawy je jezero Bajkal ve velké míře znečištěno právě perfluorovanými uhlovodíky. Tento vědec se svým týmem zkoumal játra a krevní sérum sladkovodních tuleňů žijících v jezeře. Zjistil, že oproti roku 1992, kdy byl proveden podobný výzkum, se koncentrace nebezpečných látek, jako jsou právě PFC či dioxiny, v těle těchto živočichů zvýšila, což poukazuje na pokračující znečištění vody.
Podle studie je nezbytné provést rozsáhlejší výzkum, který by se zabýval dopadem znečištění na Bajkal.