Oběhové obchodní modely a chytřejší design mohou snížit dopady textilií na životní prostředí a klima
Spotřeba textilu v Evropě má po spotřebě potravin, bydlení a mobility v průměru čtvrtý nejvyšší dopad na životní prostředí a klima. Před očekávanou strategií Evropské unie (EU) pro udržitelný a oběhový textil dnes Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) zveřejnila dva briefingy, které se zabývají opatřeními ke snížení těchto dopadů, včetně dopadů na využívání zdrojů, emise skleníkových plynů a znečištění mikroplasty.
Briefing agentury EEA "Textil a životní prostředí: úloha designu v evropském oběhovém hospodářství" poskytuje aktualizované odhady dopadů životního cyklu textilií na životní prostředí a klima. Z brífinku vyplývá, že ve srovnání s ostatními kategoriemi spotřeby způsobily textilie v roce 2020 třetí nejvyšší tlak na využívání vody a půdy a páté nejvyšší využívání surovin a emisí skleníkových plynů. Na průměrného člověka v EU vyžadovala spotřeba textilu 9 metrů krychlových vody, 400 metrů čtverečních půdy, 391 kilogramů (kg) surovin a způsobila uhlíkovou stopu přibližně 270 kg. Převážná většina využívání zdrojů a emisí se odehrávala mimo Evropu.
Textilie jsou hlavním zdrojem znečištění mikroplasty, zejména prostřednictvím odpadních vod z pracích cyklů, ale také prostřednictvím výroby, opotřebení a likvidace oděvů na konci životnosti. Briefing agentury EEA "Mikroplasty z textilií: na cestě k oběhovému hospodářství pro textil v Evropě" se tímto specifickým typem znečištění zabývá a zdůrazňuje tři klíčová preventivní opatření: udržitelný design a výrobu, kontrolu emisí během používání a lepší zpracování na konci životnosti.
Oba brífinky agentury EEA shrnují podrobnější technické zprávy Evropského tematického střediska agentury EEA pro odpady a materiály v zelené ekonomice (ETC/WMGE):
Textil a životní prostředí: úloha designu v evropském oběhovém hospodářství
Znečištění mikroplasty ze spotřeby textilu v Evropě
Zdroj: EEA