Světová zpráva o trestné činnosti v oblasti volně žijících živočichů 2020, se kterou seznámil Úřad OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC), zdůrazňuje hrozbu, kterou představuje obchodování s volně žijícími živočichy pro přírodu a biologickou rozmanitost planety. Zpráva upozorňuje na obchodování s některými volně žijícími druhy – luskouny, ptáky, želvami, tygry, medvědy a mnoha dalšími. Když jsou volně žijící zvířata pytlačena ze svého přirozeného prostředí, porážena a prodávána nelegálně, zvyšuje se potenciál přenosu zoonotických chorob – těch, které způsobují patogeny šířící se ze zvířat na člověka.
Zoonotická onemocnění představují až 75 procent všech nově se objevujících infekčních onemocnění a zahrnují SARS-CoV-2, které způsobily pandemii COVID-19. Produkty nabízené z obchodovaných druhů k lidské spotřebě ze své podstaty unikají jakékoliv hygienické nebo sanitární kontrole: jako takové představují ještě větší riziko infekčních nemocí. Zpráva konstatuje, že luskouni, kteří byli identifikováni jako potenciální zdroj koronavirů, jsou nejvíce obchodovanými volně žijícími savci na světě, přičemž počet zadržení šupin luskounů se mezi lety 2014 a 2018 zdesetinásobil.
Zpráva silně čerpá ze světové databázeUNODC’s World WISE, která obsahuje téměř 180 000 případů zabavení ze 149 zemí a území. Databáze ukazuje, že v letech 1999-2019 bylo zabaveno téměř 6000 druhů, včetně nejen savců, ale i plazů, korálů, ptáků a ryb. Z toho také vyplývá, že žádný jednotlivý druh není zodpovědný za více než 5 procent zabavených zásilek, žádná země nebyla identifikována jako zdroj více než 9 procent celkového počtu zabavených zásilek a že byli identifikováni podezřelí obchodníci přibližně 150 národností.
Tyto údaje podtrhují globální povahu problému. Kriminalita v oblasti volně žijících živočichů ovlivňuje všechny země prostřednictvím svých dopadů na biologickou rozmanitost, lidské zdraví, bezpečnost a socioekonomický rozvoj. Zastavení obchodování s volně žijícími živočichy je kritickým krokem nejen k ochraně biologické rozmanitosti a právního státu, ale také k prevenci budoucích mimořádných událostí v oblasti veřejného zdraví. Komisařka EU Jutta Urpilainenová poděkovala UNODC za jeho práci a úsilípři přípravě zprávy: „Potvrzuje potřebu podpory právního státu ze strany EU a boj proti korupci. EU nadále podporuje opatření k ukončení neudržitelného využívání přírody, včetně odlesňování a nezákonného obchodu s volně žijícími živočichy. Udržitelnost je jádrem Evropské zelené dohody: inkluzivní a udržitelný přechod k zelenější planetě a silnějším ekonomikám s lidmi v centru. Patří sem ekosystémy a ochrana volně žijících živočichů, což jsou základní součásti prosperujícího hospodářství v oblasti volně žijících živočichů s místními společenstvími a pro ně.“
Nedovolený trh se slonovinou a nosorožčími rohy se snížil
Zpráva nastiňuje klíčové trendy celosvětové kriminality v oblasti volně žijících živočichů a analyzuje trhy s nelegálním růžovým dřevem, slonovinou, rohy nosorožců, šupinami luskouna, živými plazy, velkými kočkami a úhořem říčním. Naznačuje, že poptávka po africké slonovině a nosorožčí rohovině klesá a že velikost nezákonných trhů s nimi je menší, než se původně předpokládalo. Roční nezákonný příjem z obchodování se slonovinou a nosorožčími rohy v letech 2016 až 2018 byl odhadnut na 400 milionů USD a 230 milionů USD.
Poptávka po tropickém tvrdém dřevě naopak v posledních dvou desetiletích výrazně vzrostla a nelegálně těžené africké růžové dřevo vstoupilo do některých legálních dodavatelských řetězců, jako je mezinárodní obchod se dřevěným nábytkem. Zadržení tygřích produktů v posledních letech také vzrostlo, stejně jako zájem obchodníků o další velké kočičí části, které lze použít jako náhradu těchto produktů.
Kriminalita v oblasti volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin v digitální podobě
Zpráva vysvětluje, že stejně jako mnoho jiných trhů se obchod s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami rozšířil i do digitální sféry. Prodej některých produktů, jako jsou živí plazi a produkty z tygřích kostí, se přesunul na on-line platformy a šifrované aplikace pro zasílání zpráv, protože překupníci našli nové způsoby, jak se spojit s potenciálními kupci. Internetový obchod je obzvláště obtížné řešit kvůli nedostatečné transparentnosti, nejednotným regulačním rámcům a omezeným kapacitám pro vymáhání práva.
Posílení systémů trestního soudnictví
Zpráva dále
argumentuje potřebou silnějších systémů trestního soudnictví se zaměřením na
zlepšení právních rámců a posílení státního zastupitelství a soudního procesu.
Zpráva dokládá, že zločinecké sítě diverzifikovaly zdroje, které využívají a
provozují, a používají tytéž zkorumpované sítě k tomu, aby společně přesouvaly
různé produkty z volně žijících živočichů, jako je slonovina a šupiny luskounů.
V rámci boje proti těmto výzvám zpráva formuluje potřebu zlepšit mezinárodní
spolupráci, přeshraniční vyšetřování a navrhuje, aby státy vyvinuly větší úsilí
při definování trestné činnosti v oblasti volně žijících živočichů jako
závažného trestného činu podle Úmluvy Organizace spojených národů proti
nadnárodnímu organizovanému zločinu.
Zdroj: UNODC