Evropská komise bude poskytovat zdarma plný a otevřený přístup k množství důležitých environmentálních údajů shromážděných v Copernicus, což je evropský systém pozorování Země. Nový režim otevřeného šíření dat, který vstoupí v platnost příští měsíc, bude podporovat důležitou úlohu sledování životního prostředí a pomůže také evropským podnikům s vytvářením nových pracovních míst a obchodních příležitostí. Sektory, které budou pozitivně stimulované Copernicus(em), jsou hlavně služby pro životní prostředí, sběr dat o životním prostředí a jejich rozšiřování. Nepřímo bude ale celá řada dalších ekonomických segmentů sdílet výhody přesného pozorování Země, jako je doprava, pojišťovnictví, doprava, energie a zemědělství. Studie ukazují, že provoz Copernicu, včetně šesti specializovaných družicových misí, tzv. Sentinels, bude zahájen v letech 2014 až 2021a mohl by vést k finančnímu přínosu až 30 miliard EUR a vytvořit asi 50 000 pracovních míst do roku 2030. Kromě toho bude nový otevřený režim šíření dat pomáhat občanům, podnikům, výzkumným pracovníkům a politikům začlenit environmentální rozměr do všech aktivit a rozhodovacích postupů.
Copernicus je nezbytnou součástí sdílené environmentální informační infrastruktury, která významně přispěje k lepšímu provádění politiky životního prostředí, jedné z priorit 7. akčního programu pro životní prostředí, protože tvorby politik závisí na aktuálních, přesných a srovnatelných údajích o aktuálním i budoucím stavu Země.
V dnešní době čelíme zvýšenému riziku přírodních a jiných katastrof a Copernicus si klade za cíl shromáždit připomínky a implementovat informační službu, která bude monitorovat stav životního prostředí na souši, na moři a ve vzduchu a také zlepší bezpečnost občanů. Copernicus bude poskytovat konzistentní data „přes hranice“, takže bude snadné vyhodnotit změny a dopad environmentálních politik. Copernicus nám umožní také monitorovat:
• skleníkové plyny, které ovlivňují změnu klimatu,
• reaktivní plyny, které ovlivňují kvalitu vzduchu, který dýcháme,
•ozonovou vrstvu a úroveň slunečního UV záření dopadajícího na zem, a
• aerosoly, které ovlivňují teplotu a kvalitu vzduchu.
Pro maximální využití těchto informací, budou vědečtí pracovníci, občané a podniky mít přístup na Copernicus a jeho data a informace prostřednictvím specializovaných internetových portálů. Tento bezplatný přístup bude podporovat rozvoj užitečných aplikací pro řadu různých průmyslových odvětví (např. zemědělství, pojišťovnictví, doprava a energie).