Emise látek znečišťujících ovzduší v EU i nadále překračují zákonné limity podle zveřejněné zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA). Z předběžných údajů za rok 2013 vyplývá, že deset členských států EU přesáhlo jeden nebo více z jejich emisních stropů určených pro hlavní znečišťující látky.
Podle směrnice o národních emisních stropech (NEC) mají členské státy EU individuální limity pro emise znečišťujících látek nebo jejich "stropy", a to pro oxid siřičitý (SO2), oxidy dusíku (NOx), amoniak (NH3) a nemethanové těkavé organické sloučeniny ( NMVOC). Od roku 2010, by členské státy neměly překračovat své emisní stropy, ale zpráva EEA "Zpráva o stavu směrnice NEC 2014", která zahrnuje předběžné údaje pro rok 2013 a shrnuje data za léta 2010-12, potvrzuje, že řada zemí je překračovala. Čtyři znečišťující látky, kterými se zabývá směrnice, poškozují lidské zdraví a životní prostředí a způsobují onemocnění dýchacích cest, okyselení půdy a povrchových vod, a poškozují vegetaci.
Klíčová zjištění
• Deset členských států překročilo alespoň jeden strop v roce 2013. Německo bylo jedinou zemí, která přesáhla tři ze čtyř emisních stropů (NOx, NMVOC a NH3), zatímco Rakousko (NOx a NH3), Dánsko (NMVOC a NH3) a Irsko ( NOx a NMVOC) překročily dva stropy v roce 2013.
• Následujících šest členských států - Rakousko, Belgie, Francie, Německo, Irsko a Lucembursko - překročily své emisní stropy NOx ve všech letech 2010 - 2013. V roce 2013 Německo a Francie hlásily nejvyšší překročení limitů NOx s 218 kilotunami a 180 kilotunami, resp. v procentním vyjádření Lucembursko o 41% a Rakousko o 32% překonaly své emisní stropy NOx v roce 2013.
• Emise ze silniční dopravy jsou jedním z hlavních důvodů pro velký počet překročení NOx. Redukce NOx z odvětví silniční dopravy byly nižší, než se původně předpokládalo v posledních dvou desetiletích, částečně proto, že doprava rostla více, než se očekávalo, a jednak vzhledem ke zvýšenému počtu dieselových vozidel produkujících vyšší emise NOx než vozidla s benzinovým palivem.
• Šest členských států má také přetrvávající problémy se splněním svých národních emisních limitů pro NH3. Rakousko, Dánsko, Finsko, Německo, Nizozemsko a Španělsko porušily stropy ve všech čtyřech letech (2010-13).
• Téměř 95% emisí NH3 pochází ze zemědělství, především z používání hnojiv a nakládáním se živočišným hnojem. Emise NH3 se snížily od roku 1990, ale nikoli ve stejném rozsahu jako ostatní znečišťující látky, na něž se vztahuje směrnice NEC.
• Stropy pro emise oxidu siřičitého (SO2), nebyly překročeny v letech 2010 až 2013 v žádném členském státě.
Zdroj: Evropská agentura pro životní prostředí