Evropská komise
Tisková zpráva
Brusel, 1. března 2013
Životní prostředí: Nové nařízení ohledně dřeva vstoupí v platnost
8. března vstoupí v platnost nové právní předpisy k potírání obchodu s kácením stromů. Nové nařízení EU ohledně dřeva ovlivní všechny, kteří s touto komoditou obchodují. Nařízení zakazuje uvádění nezákonně vytěženého dřeva na evropském trhu ve snaze o řešení problému nezákonné těžby dřeva po celém světě. Ilegální těžba dřeva má závažné hospodářské, environmentální a sociální dopady: je spojena s odlesňováním a klimatickými změnami, může podkopat úsilí a živobytí oprávněných podnikatelů, a může rovněž přispívat ke konfliktům týkajících se pozemků a zdrojů, ze kterých je tato komodita získávána.
Nový zákon postihuje obojí jak dovážené, tak i domácí výroby dřeva a dřevařských výrobků vůbec, a pokrývá širokou škálu výrobků od papíru a buničiny až k masivnímu dřevu a podlahám. Cílem nařízení je zavést postupy pro minimalizaci rizika nelegálního dřeva, se kterým se obchoduje. Každý, kdo jako první, uvede produkt ze dřeva na trh EU, musí zajistit, že dřevo a obchodování s ním je legální tj. musí platit tzv. „due diligence“ tedy „náležitá péče“. Obchodníci, kteří dřevo nakupují nebo prodávají a jsou již na trhu, jsou povinni vést příslušné záznamy tak, aby dřevo, kterého se to týká, bylo možné snadno vysledovat.
Podnikatelé dle nového nařízení mají provádět nově cvičení řízení rizik, aby minimalizovala riziko uvádění nezákonně vytěženého dřeva na trh EU. Existují zde tři klíčové prvky:
· Informace: Podnikatelé musí mít přístup k informacím, které popisují dřevo a výrobky z něj, země, kde bylo dřevo vytěženo, množství vytěženého dřeva a podrobnosti o dodavateli a informace týkající se souladu s vnitrostátními předpisy.
· Hodnocení rizik: Podnikatelé musí posoudit riziko kácení strojů u jejich dodavatelského řetězce, a to na základě výše uvedených informací spolu s úvahou kritérií stanovených v nařízení.
· Zmírňování rizik: Pokud hodnocení ukáže, že existuje riziko kácení stromů v dodavatelském řetězci, lze toto riziko zmírnit tím, že podnikatel vyžaduje další informace a ověření od dodavatele.
Pozadí
Ilegální těžbou dřeva se rozumí „sběr“ dřeva takovým způsobem, že dochází k porušení právních nebo správních předpisů dané země. Takový způsob představuje významnou hrozbu pro lesy, neboť tím dochází k odlesňování a znehodnocování lesů, čímž se tak podílí zhruba 20% na celosvětových emisí CO2. To následně ohrožuje biodiverzitu a podkopává udržitelné hospodaření s lesy a jejich vývoj, včetně komerční životaschopnost podnikatelů, kteří jednají v souladu s platnými právními předpisy. To pak přispívá k desertifikaci a půdní erozi a může následně zhoršit extrémní povětrnostní jevy a záplavy, což má sociální, politické a ekonomické důsledky, které často podkopávají pokrok směrem k řádné správě věcí veřejných a ohrožuje tak živobytí místních komunit závislých na lese a které také mohou být propojeny případně až do ozbrojených konfliktů. Nové nařízení tedy rovněž přispěje k úsilí o zmírnění dopadů změn klimatu v unii a to nákladově efektivním způsobem.
Legislativa s podobnými cíli již byla přijata v USA a Austrálii, a tak EU svým nařízením přidá svou váhu do celosvětového úsilí o odstranění ilegální těžby dřeva a souvisejícího obchodu s ním.
EU má dva směry přístupu řešení v boji proti ilegální těžby dřeva, které oba vyžadují – konkrétně prostřednictvím nařízení EU ohledně dřeva – a nabídek, například prostřednictvím bilaterálních dohod se šesti hlavními těžícími zeměmi tj. Kamerunem, Středoafrickou republikou, Kongem, Ghanou, Libérií a Indonésií.
Dřevo nebo dřevařské výrobky, které nesou platné licence FLEGT nebo povolení CITES jsou považovány za splňující požadavky tohoto nařízení.
Pro více informací
Byly zřízeny více jazyčné webové stránky, které vysvětlují nařízení a jeho důsledky:
http://ec.europa.eu/environment/eutr2013/
Úplné znění nařízení EU ohledně dřeva, které bylo přijato Evropským parlamentem a Radou dne 20. Října 2010, je k dispozici zde:
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32010R0995:EN:NOT
Další informace o právních předpisech EU týkající se dřeva, k nahlédnutí zde:
http://ec.europa.eu/environment/forests/timber_regulation.htm
Kontakty
Joe Hennon (+32 2 295 35 93)
Monica Westeren (+32 2 299 18 30)