V nové studii, vydané 25. března 2014, Světová zdravotnická organizace uvádí, že zhruba 7 milionů lidí zemřelo v roce 2012 v důsledku znečištěného ovzduší To je sedm milionů lidí nebo jedno z každých osmi světových úmrtí .
Toto zjištění více než zdvojnásobuje předchozí odhady a potvrzuje, že znečištění ovzduší je nyní velkým rizikem pro životní prostředí a zdraví celosvětově .
Nová data ukazují na silnější propojení mezi vnitřním i venkovním znečištěním ovzduší a kardiovaskulárními onemocněními, jako je mrtvice a ischemické choroby srdeční, stejně jako mezi znečištěním ovzduší a rakovinou.
"Rizika znečištění ovzduší jsou nyní mnohem větší, než se dříve myslelo nebo bylo chápáno, zejména v oblasti srdečních chorob a mrtvice." řekla Dr. Maria Neira, ředitelka odboru Světové zdravotnické organizace (WHO) pro veřejné zdraví, životní prostředí a sociální determinanty zdraví." Jen málo rizik má dnes větší vliv na světové zdraví než znečištěné ovzduší. Důkazy o tom signalizují potřebu koordinovaného postupu k zajištění čistšího vzduchu, který všichni dýcháme ."
INECE pracuje na zlepšení dodržování a prosazování právních předpisů, které již byly schváleny a které se zabývají znečištěným ovzduším, a to zejména v odvětvích dopravy a nakládání s odpady Plná implementace těchto již existujících zákonů může mít okamžitý přínos pro veřejné zdraví, stejně jako být významnou výhodou pro regulaci klimatické změny.
"Snížení znečištění ovzduší, včetně znečištění sazemi z černého uhlí, může zachránit miliony životů ročně, výrazně snížit ztráty plodin a snížit rychlost globálního oteplování o polovinu a rychlost oteplování v Arktidě o dvě třetiny v průběhu několika příštích desetiletí," řekl Durwood Zaelke, prezident Institutu pro veřejnou správu a udržitelný rozvoj a ředitel INECE " Díky této kombinaci výhod - zdravějších občanů, vyšších výnosů plodin, a poloviční rychlosti změny klimatu by mělo být snižování znečišťujících látek v ovzduší nejvyšší prioritou udržitelného rozvoje a ochrany klimatu ."
Po analýze rizikových faktorů, a s přihlédnutím k revizím v metodice, Světová zdravotnická organizace odhaduje, že znečištění ovzduší bylo příčinou úmrtí 4,3 milionu lidí v roce 2012 v důsledku vaření na domácích kamnech/topeništích na uhlí , dřevo a biomasu. V případě znečištění venkovního ovzduší, WHO odhaduje, že bylo příčinou úmrtí 3,7 milionu lidí v roce 2012. Mnoho lidí je vystaveno znečištění vnitřního i venkovního ovzduší . Vzhledem k tomuto překrývání, úmrtnost, kterou lze připsat oběma zdrojům, nelze jednoduše sčítat a tedy celkový odhad je kolem 7 milionů úmrtí v roce 2012 .
"Nadměrné znečištění ovzduší je často vedlejším produktem neudržitelné politiky v odvětvích, jako je doprava , energetika a nakládání s odpady. Ve většině případů bude zdravější strategie také úspornější v dlouhodobém horizontu kvůli úsporám zdravotnických nákladů , jakož i klimatickým ziskům," řekl Dr. Carlos Dora , koordinátor WHO pro veřejné zdraví, životní prostředí a sociální determinanty zdraví." Světová zdravotnická organizace a zdravotnictví mají jedinečnou úlohu při převádění vědeckých důkazů o znečištění ovzduší do politik, které mohou přinést dopady a vylepšení, které budou zachraňovat životy."
Zdroj: INECE